Loe

Myllyaho: tulen oma näidendit vaatama

Andres Laasik, Eesti Päevaleht

Mika Myllyaho tuleb aprilli alguses Vanemuisesse vaatama „Paanikat”, oma esimest näite­mängu. Selle esietendusele ta märt­sis tõve tõttu ei jõudnud.

Soome teatrilavastaja, näitleja ja näitekirjanik Mika Myllyaho (snd 1966) on olnud aastast 1998 Ryhmäteatteri kunstiline juht. Augustis saab temast Soome rahvusteatri pealavastaja.

Myllyaho on lavastanud Ryh­mäteatteris mitu Soomes tähelepanu äratanud lavastust. Nii on kriitikutelt saanud kiita Jussi Ky­lätasku rahvatükk „Haapoja”, mille peategelaseks oli soomlaste Rummu Jüri tüüpi vägivaldne kangelane. Menukalt on Ryhmäteatteris läinud ka kõik Myllyaho enda näidendid, mis ta ka ise lavastas.

•• Millised on su kogemused oma tekstide lavastustest välismaal? Mida ootad Eestist?
Kogemused on täiesti head. „Paanikat” on esitatud kuues riigis ja seitsmes Soome linnas. Kõik tõlgendused on olnud erinevad. „Paanika” tundub olevat omamoodi universaalne, ta aines toimib hästi igal pool. Madridis olid inimesed imestunud, kui kuulsid, et näitemängu kirjutaja on soomlane. Nende meelest oli see hispaania tükk.

•• Oled kirjutanud tekste kolmele näitlejale. Miks nii? Soomes on ju väga tugev nn perekonnanäitemängude traditsioon.
Olen kirjutajana üsna kogenematu. Olen ju kõigepealt teatrilavastaja. Kuna ma ei leidnud teemasid, mis oleks mind kõnetanud, otsustasin hakata ise näitemänge kirjutama. Tahtsin kirjutada argistest teemadest ja asjadest.

Alguseks võtsin lavale vaid mõned tegelased, sest suhteid ja olukordi on kolmest inimesest kergem kirjutada kui kümnest. „Paanika” järel tuli tahtmine jätkata ning nii kirjutasin oma järgmised näitemängud „Kaos” ja „Harmoonia”.

•• Sofi Oksase „Puhastus” tuli kõigepealt sinu lavastatud näitemänguna rahvusteatris. Kuidas suhtud teose edasisse või­dukäiku? Kas sul on seoses selle kogemusega edasisi plaane?

Plaanime koos Sofi Oksasega koostöö jätku. Tema uus näitemäng peaks tulema välja aastal 2012 rahvusteatri suurel laval.

•• Tõenäoliselt on sinult palju küsitud, mida plaanid teha rahvusteatris. Mida saad sellest juba rääkida?

Ma olen väga innustunud sellest uuest tööst. Juba praegu olen leidnud palju uusi tegijaid teatri suurele lavale. Praegu paistab sedamoodi, et just nüüd on tulemas palju uusi häid naisnäitekirjanikke.

•• Koostöö Eesti teatritega on olnud Soome rahvusteatris traditsiooniks. Mida mõtled sellel alal?

Oleks tore, kui see jätkuks. Või peaks ütlema, et selle peaks uuesti täies jõus ellu äratama, näiteks ühise lavastuse kaudu. Olen tihti tahtnud käsitleda Läänemerd ehk meie ühist merd ja selle halba olukorda. Ehk oleks see aines, mis selleks sobiks.

01.04.2010