Loe

Müüti Medeiast ja Iasonist mängivad ainult naised

Raimu Hanson, Tartu Postimees

Täna õhtul esietendab Vanemuine Sadamateatris Euripidese tragöödia ainetel valminud lavastuse «Medeia», milles nii nais- kui ka meestegelasi mängivad naisnäitlejad.

Euripidese «Medeia» esmaesitusest Ateenas möödub peagi 2499 aastat. Medeia ja Iasoni müüdi teemadeks on inimlik üllus ja väiksus, armastus ja kättemaks, ennustused ja needused.

Seekordse «Medeia» teksti autor, muusikaline kujundaja ja lavastaja on Tiit Palu ning kunstnik Eugen Tamberg. Mängivad Maria Annus, Külliki Saldre, Merle Jääger ja Kärt Tammjärv, kusjuures nende kehastada on ka meestegelased.

„Lavastus, mida näete, põhineb kahes olulises punktis Euripidese „Medeiale“: empaatia Medeia suhtes ning lõpplahenduse idee,“ selgitas Tiit Palu. „Lisaks on kasutatud erinevaid müütide käsitlusi ning Euripidese algteksti tõlkeid inglise ja saksa keelde. Eesti keelde pole Euripidese tragöödiat veel tõlgitud.“

Miks aga mängivad lavastuses ka meestegelasi naised? „Seda ei saa jätta märkimata, sest märkamata see ei jää,“ märkis lavastaja. „Mis võib juhtuda sugude traditsiooniliste jaotuste, mõttemudelite, vastuoludega, kui laval pole vastamisi mees ja naine, vaid kaks inimest? Kas siit võib kerkida teisi, värskelt inimlikke valupunkte?“

(Tartu Postimees, 20.01.2018)

20.01.2018