Loe

Muusikas möllavad kired ja lõõmab tuleriit

Raimu Hanson, Tartu Postimees

Raimu Hanson, Tartu Postimees

Itaalias sündinud ja nelja-aastasena Prantsusmaale elama asunud Carmelo Agnello lavastab Vanemuises sisu poolest keeruliseks peetud ooperit «Tubaduur», kus põhiteemadena põimuvad armastus ja kättemaks.

Giuseppe Verdi on oma «Trubaduuris», mis esietendus 1853 Roomas, valanud muusikasse mürgitamise ja vennatapu, mustlaslaagri ja nunnakspühitsemise, kättemaksuhimu ja lõõmava tuleriida, armastuse ja kirglikkuse.

Lavastaja Agnello üritab oma suure kaasmaalase keerulist lugu teha pisutki lihtsamaks, tõstes esiplaanile ema tragöödia. Nimelt aetakse mustlanna Azucena ema tuleriidale. Viimast karjatust «Maksa kätte mu eest!» täide viies heidab aga Azucena tulle eksikombel mitte surmavaenlase lapse, vaid omaenda poja.

Ja kuigi viimaste taktide ajal surevad armastajad Manrico ja Leonora, jääb lavastaja sõnade kohaselt kõlama siiski ematragöödia.

Carmelo Agnello

Nancy de Lorraine’i ooperiteatri haridusosakonna looja, juhataja ja dramaturg, kümmekond ooperit Prantsusmaal ja Itaalias vaatajate ette toonud muusikateaduse doktor Carmelo Agnello ei ole varem «Trubaduuri» lavastanud.

Järgmine lavastustöö ootab teda ees Bulgaaria pealinnas Sofias. Selleks on Claudio Monteverdi «Il Combattimento di Tancredi et Clorinda», mis on kavas esietendada aprillis.

«Trubaduuri» lavastuses, mis esitatakse Vanemuises taas originaalis (itaalia keeles, eestikeelsete subtiitritega), ilmneb teatrijuhi Paavo Nõgene sõnul Vanemuise üks põhimõtteid – soov tartlaste ette tuua väga häid soliste.

«Kogu «Trubaduuri» koosseis, kus osalevad Vanemuise solistid ja külalised, on kokku pandud väga headest lauljatest mitmelt poolt Euroopast,» ütles Nõgene. «Nii oleme mõelnud tartlastele, kellele Tallinnas ooperis käimine on suur tükk ettevõtmist ja suhteliselt kulukas.»

Mitme riigi soliste

«Trubaduuris» on soliste Eestist, Leedust, Soomest ja Saksamaalt. «Esmaspäeval jõudis kohale tenor Xu Chang Hiinast, kes laulab teises ja kolmandas etendusest,» märkis teatrijuht.

Leonorat laulab Liisi Kasenõmm (Saksamaa) või Heli Veskus (Rahvusooper Estonia), Azucenat Valentina Kremen või Merle Silmato (Soome Rahvusooper), Manricot Kristian Benedikt (Leedu) või Xu Chang (Hiina), krahv di Lunat Taavi Tampuu või Atlan Karp. Teistes osades on Taisto Noor, Märt Jakobson, Karmen Puis, Alla Popova, Tõnu Kattai, Aivar Kaseste, Jan Oja jt.

Osalevad Vanemuise sümfooniaorkester ja ooperikoor ning Tartu Noortekoor.

Lavastuse muusikajuht – esimest korda Vanemuises – on Paul Mägi. «Ta on maailmas väga tunnustatud dirigent, praegu Uppsala sümfooniaorkestri peadirigent,» lisas Nõgene.

Lavastuse dirigent on Lauri Sirp, dekoratsioonikunstnik Liina Keevallik, kostüümikunstnik Pascaline Duron ja valguskunstnik Marc Delameziere (mõlemad Prantsusmaalt).

«Trubaduuri» koreograaf on Tatjana Järvi (Rahvusooper Estonia).

Prantsuse lavastaja
• Vanemuise suures majas esietendub 9. veebruaril Giuseppe Verdi ooper «Trubaduur».
• Lavastaja on Carmelo Agnello (Prantsusmaa).
• Muusikajuht ja dirigent on Paul Mägi, dirigent Lauri Sirp. 

08.02.2008