Muusikalises lavastuses kõlab vaimukaid värsse
Raimu Hanson, Tartu Postimees
Olav Ehala tegi proovis märkuse, kui osaliste tekst ei kostnud kohati saali. Lavastaja Andres Dvinjaninov kohendas näitlejaid selgemalt sõnama ja dirigent Toomas Vavilov juhatas orkestri vaiksemale mängule.
Leelo Tungla kirjutatud libreto on heliloojale väga meelepärane. «Alusmaterjal on muinasjutt, aga eks siin ole tänapäevaseid vihjeid,» ütles Ehala. Näiteks tõi ta stseeni, kus Röövliemand (Valentina Kremen) laulab: «Kui jõugus vali kord…». Eelmistel valimistel oli aga «Vali kord» ühe erakonna reklaamlause.
«Leelol on üldse vaimukad tekstid ja vahvad riimid,» ütles helilooja. «Mul on kahju, kui läheb mõni rida kaotsi.»
Pool tundi laule
Tund ja kümme minutit vältavas lastelavastuses kõlab solistide ja ooperikoori esituses ning sümfooniaorkestri saatel ühtekokku pool tundi laule. Milline neist võib kujuneda hitiks ja hakata kõlama nagu «Nukitsamehe» «Rahalaul»?
«Tekstidele mõeldes võib mitut laulu kontekstist eraldi kasutada,» ütles Ehala. «Kuid on ettearvamatu, kuidas nad levima hakkavad.» Muusikalises lastelavastuses on laule erinevat laadi, nagu näiteks tundeline, elegantne, klassikaline.
«Röövlite laul on rokilik ja niisugusel asjal on lihtsam levida,» rääkis Ehala. «Kas laulud jäävad või ei jää kõlama, seda näitab aeg, aga ma ikkagi loodan, et mõni jääb.»
Liikumine ja mängulisus
Ehala muusika ja Tungla libreto toob vaatajate ette Andres Dvinjaninov, kes peab «Lumekuningannas» väga oluliseks ka liikumist. «Lavastuse põhitegevuseks on liikumine punktist A punkti B, et päästa ühe noore inimese elu,» ütles Dvinjaninov.
Veel tähtsamaks nimetas lavastaja aga mängulisust. Kogu tegevus leiab aset Kaj ja Gerda mängutoas, kus kapis elab neid, kes mängivad Kaj ja Gerdaga või mängivad Kaj ja Gerda nendega. «Igal juhul on selge see, et mängitakse: linnarahvas mängib röövleid ja lilli ja põtra ja…» loetles lavastaja. «…ja vanaema mängib lumekuningannat. Mängulisus on tähtis, ja kui juba mängida, siis kindlasti lustiga, vastasel juhul muutub see tööks, ja siis on piinlik.»
Vanemuine tellis Ehalalt «Lumekuninganna» juba mullusesse mängukavasse, kuid et tookordne libretist ei esitanud oma tööd ettenähtud ajaks, siis ei soovinud helilooja muusika loomisega palavikuliselt kiirustada.
Nii jõuabki Hans Christian Anderseni (1805–1875) kahesajanda sünniaastapäeva auks kavandatud lavastus, kus tema muinasjutu tegelased astuvad kurjuse vastu headusega, vaatajate ette aasta hiljem.
«Lumekuninganna»
• Vanemuise suures majas esietendub 25. novembril Olav Ehala «Lumekuninganna», mille libreto on kirjutanud Leelo Tungal. • Osalevad Martin Kõiv (Kaj), Laura Peterson või Liisi Koikson (Gerda), Alo Kurvits (Vares), Kaire Vilgats või Siiri Koodres (Vanaema ja Lumekuninganna), Valentina Kremen (Röövliemand) jt.