Loe

Muusikalis tantsib lavatäis värvikirevas kostüümis kasse

Tartu Postimees

Aprilli alguses muusikali «Cats» («Kassid») proovidega alustanud lavastaja ja koreograaf Dmitri Harchenko toob neljapäeval peaaegu poolesajalise kassikarja Vanemuises vaatajate ette.
Et peaaegu kõikidel kassimaskis osatäitjatel on mitu kehakatet, siis on teatri õmblejad kunstnik Gerly Tinni näpunäidete järgi valmistanud peaaegu 200 kostüümi.
Lisaks värvikirevale rõivastusele hakkab laval silma prügikaste – enam kui 50 –, sest Andrew Lloyd Webber on oma muusikali tegelased pannud kohtuma ja balli pidama täiskuuööl just ühte sellisesse prügisesse kohta.
«Prügikastidest on osa tehtud läbivalgustamiseks,» ütles lavakujunduse autor Riina Degtjarenko. «Kaks kolmandikku on päris prügikastid.»
Nende sees, taga, kõrval ja peal hakkavad oma elust laulma ja tantsima solistid, kellest kõige erilisem osa on täita Maarja-Liis Ilusal. Just nimelt tema kehastatav kass Grizabella saab taassünni õiguse.

Kass Grizabella

«Nooruses oli Grizabella hästi kena,» rääkis neljandat korda muusikalilavastuses osalev lauljatar oma rollist. «Kui ta soovib sõprade juurde tagasi tulla, on ta elus palju räsida saanud.»
Tema eelmiste osatäitmistega võrreldes on nüüdne tunduvalt tantsulisem.
Kuid mitte tantsude ja kostüümide tulevärk, vaid just laul «Memory» – nii nagu kogu muusikal, kõlab seegi eesti keeles – oli põhjus, miks Ilus pakkumise vastu võttis.
Kogu lavastust nimetas lauljatar suurejooneliseks show’ks. «Minu arust ei ole Eestis nii suurejoonelisi kostüüme ja tantse üheski muusikalis veel olnud,» ütles ta. «Hästi palju vaatamist on.»
Lavastaja Dmitri Harchenko sõnul on Vanemuise «Cats» tantsulisem ja lauljatele keerulisem, kui aastal 1981 Londonis esietendunud originaal.
«Originaallavastuse suur legend baseerub sellel, et lauljad nii laulsid kui ka tantsisid,» ütles Harchenko. «Tartus laulavad lauljad sama palju, aga tantsivad rohkem.»
Kuidas suhtuvad tõelistesse kassidesse mõned lavastusega seotud isikud?
Nii nagu Ilus, ei saa ka Degtjarenko endale allergia tõttu kassi koju lubada. Tinnil on kodus koer.
Koer oli ka Harchenkol, kuid suri mullu vanadussurma, nii et nüüd tunneb tantsija, lavastaja ja koreograafi 14-aastane kass Garry aeg-ajalt suurt igavust.

Veel suvelavastusi

Vanemuise teine suvelavastus tuleb vaatajate ette augustis vabas õhus. See on «Taarka», mille etendused toimuvad Obinitsas «Seto seldsimaja moro pääl», nagu on kirjas tutvustaval trükisel.
Suviste vabaõhulavastustega on hõivatud vanemuislasi mujalgi.
Näiteks osa muusikuid ja soliste osaleb Kiidi turismitalus ooperi «Kuu» lavastuses, Raivo Adlas lavastab harrastusnäitlejatega Elvas ja Tartus ning Hannes Kaljujärv teeb kaasa Emajõe Suveteatris.

07.06.2005