Loe

Muusikalihittide asemel loengkontsert ajaloost

Marge Lumisalu, Pärnu Postimees

Marge Lumisalu, Pärnu Postimees

Pärnu kontserdimajas oli möödunud pühapäeva õhtul võimalus kuulata juba mitmendat aastat Vanemuise teatri korraldatavat kontserti muusikalihittidest koondpealkirjaga „Memory“, sel korral kandis kontsert alapealkirja „Eesti lood“.

See tähendab, et kõik etteasted olid Eesti autoritelt ja eesti keeles.

Hinnatundlik publik

Kui varasematel aastatel esitati tõesti muusikalide tippteoseid, siis tänavust ettekannet oleks õigem nimetada loengkontserdiks Vanemuise ajaloost. Dirigent Tarmo Leinatamme, kes ühtlasi täitis konferansjee rolli, oli vaieldamatult huvitav kuulata, kuid kohati läks tema jutt pikale, tekitades tunde, nagu viibiks teatriajaloo loengus, mitte kontserdisaalis.

Kolm Vanemuise ajalooga hästi kursis olnud kuulajat said oma teadmiste eest Leinatammelt kingituseks rokkooperi “Ruja” DVD.

Publikurohkusega ei saanud Pärnu sel korral aga kiidelda. Kui eelnevatel aastatel on kontsert olnud välja müüdud, siis sel korral olid artistid sunnitud esinema pooltühjale saalile. Üks põhjusi on kindlasti Pärnu kohta väga soolane piletihind – 350 krooni. Üsna tihedalt kuulajaid tulvil rõdu näitas selgesti inimeste hinnatundlikkust: rõdul on pilet teatavasti odavam.

Kaks ja pool tundi väldanud kontserdil astusid üles nii tunnustatud lauljad Koit Toome, Gerli Padar, Hanna-Liina Võsa, Lauri Liiv kui Vanemuise teatri solistide ja laulvate näitlejate paremik: Merle Jalakas, Maarja Mitt, Hannes Kaljujärv, Märt Jakobson, Jaan Willem Sibul ja Tanel Jonas.

Lauljaid saatis Vanemuise sümfooniaorkester koos muusikute Riho Lilje, Jürmo Eespere, Alari Piispea ja Tiit Kevadega.

Muusikavalik jäi nõrgaks

Solistidest paistsid eriti hingega asja juures olevat Hanna-Liina Võsa ja Tanel Jonas. Viimasena nimetatu jättis endast paljutõotava artisti mulje: väge ja mehisust, aga lauluhäältki noorel näitlejal jagub.

Kostüümidega olid kõik artistid kõvasti vaeva näinud. Ümberriietumise eriauhinna annaksin Merle Jalakasele, kes vahetas esinemiskostüüme suisa viis korda, aidates niiviisi esile tuua iga loo ajastut ja meeleolu.

Muusikavalikus võis osa kuulajaist aga pettuda. Esitatud 21 palast oli muusikalilaule vaid kaheksa, neistki pool lastemuusikalidest.

Domineerima jäid etteasted operettidest ja muusikalistest komöödiatest, mõjudes vahest ülearu mängulise ja kohati kerglasena.

Laulud „Kas vana arm ka roostetab“ või „Igal majakal oma tuli“ kuuluvad kindlasti Eesti muusika klassikasse, kuid muusikalihittideks on neid pisut palju nimetada. Lõpuloona solistide ühiselt ette kantud Karl August Hermanni seatud rahvalaul „Kuku sa kägu, kuldalindu“ tundus samuti kummaline valik.

Loodetavasti tuleb “Memory” 2011. aastal tänavusest stiilipuhtam. 2010. aasta kontserti saab kuulata veel 15. jaanuaril Jõhvis ja 16. jaanuaril Tallinnas Estonia kontserdisaalis.

13.01.2010