Loe

«Mullatoidu restoran» läheb Moskva Tretjakovi galeriisse

Postimees

Ain Mäeotsa ja Peeter Lauritsa fotonäitus «Mullatoidu restoran» viiakse 2006. aasta veebruaris pooleteiseks kuuks Moskva maailmakuulsasse Tretjakovi galeriisse.
Laurits ja Mäeots tunnistasid, et võimalus näidata seal oma kunsti on neile suur tunnustus.
«See on esinemine Venemaa suurimas ja olulisimas kunstiinstitutsioonis,» rõhutas Laurits. «Kuigi koha nimi on «galerii», on see kokkuvõttes muuseum ja kunstikeskus. Suur tunnustus.»
Mäeots võrdles Tretjakovi mastaapi Guggenheimi või Tate galerii omaga.
«Teatriinimesele on see nagu lavastamine Berliener Ensemble’is, Volksbühnel või New Yorgi Metropolitan Operas,» leidis Mäeots.
Näituse viimine Tretjakovi on kunstnike sõnul kallis ettevõtmine. Teostest tuleb teha uued, sealsetesse oludesse sobivad trükid.
Umbes 100 000-kroonist eelarvet lubasid aidata katta nii Eesti kui Venemaa kultuuriministeerium. Näitus jääb Tretjakovi galeriisse üles pooleteiseks kuuks.

Rahvusvaheline edu

Kunstiteadlase Eero Epneri sõnul on mitmel pool Euroopas käinud «Mullatoidu restorani» rahvusvahelise edu võtmeks esiteks klaar sõnum.
«Teiseks on tegemist poliitiliselt huligaanse näitusega,» märkis Epner. «Oluline on ka asja lavastuslikkus, mängulisus ja iroonia.»
Samas rõhutas Epner ka Tretjakovi galerii tuntust, asjaolu, et see on tipmine näitusekoht Venemaal.
«Seal ei tea ju iialgi, mis täpselt toimub, aga arvestades, et Tretjakov on riiklik galerii, võib eeldada stabiilselt kõrget taset,» lausus kunstiteadlane Postimehele.
«Mullatoidu restoran» on 2003. aasta suvel Kütioru kandis, Haanjas ja Setumaal pildistatud fotolavastuste seeria, mis näitab hordide kaupa surnud inimesi.
Võru juurtega lavastaja Ain Mäeots lavastas fotodel kujutatavad stseenid ning praegu Kütiorus elav fotokunstnik Peeter Laurits võttis need üles.
«Selle projekti mõte on pateetika ja näpuga näitamiseta inimesele tema tegevuse tagajärgi näidata,» sõnas Mäeots. «Aga ühtlasi teha seda ka läbi nalja.»

Inimlooma lõpp

Laurits lisas, et fotodel kujutatu on pidulik ja harras hetk, mil inimloom sellel planeedil hakkab koomale tõmbama ja teiste liikide olevused saavad vabamad käed.
Esimesena näidati «Mullatoidu restorani» 2003. aasta 4. novembril Helsingi botaanikaaias. Sealt edasi liikusid fotod Londonisse. Tänavu on «Mullatoidu restoran» rippunud Tallinnas, Pärnus, Viljandis ja Obinitsas.
Venemaal on «Mullatoidu restoran» käinud Moskva rahvusvahelise kunstifestivali «Ökoloogia 2004» raames.
Veel on Lõuna-Eesti looduses lavastatud kompositsioonid jõudnud Berliini, näitusele, kus eksponeeriti kümne ELiga liituva riigi kunstiteoseid. Igast riigist valiti näitamiseks üks projekt.

11.12.2004