Loe

Mikiveri mälestatakse “Tosca” esietendusega

Vanemuise Välksõnum

Vanemuise Välksõnum

Vanemuise väikeses majas taasesietendub teisipäeval, 4. septembril Giacomo Puccini ooper “Tosca”, millega tähistatakse lavastaja Mikk Mikiveri 70. sünniaastapäeva.

Mikk Mikiveri 1995. aastal Vanemuises esietendunud lavastuse taastajaks on tookordne lavakujundaja Ervin Õunapuu ning teda assisteerib ooperisolist ja lavastaja Taisto Noor. “Tosca” muusikajuht oli siis Endel Nõgene, nüüd teeb muusikajuhi ja dirigendi tööd Vanemuise peadirigent Toomas Vavilov. Kostüümikunstnik on Mare Raidma, valguskujundaja Andres Sarv.

“Mikk, Sinu lavastatud “Tosca” on nagu vana ja väärikas sild, mille alustalad ja kaunid kaared on nii kindlalt omal kohal, et püsiksid, ma ei kahtle selles, veel aastakümneid,” ütles Ervin Õunapuu. “Paraku teeb aeg oma hävitustöö, nüüd Sa tead seda omast käest, sellest pole üldse mõtet rääkidagi. Ja ainult sel põhjusel asendasin mõned võlvi hoidvad kivid, tegime seda koos trupiga, ja just nii, nagu sa kunagi soovisid,” selgitas ta.

“Toscas” astuvad lavale Pille Lill, Jassi Zahharov (RO Estonia) või Atlan Karp, Mart Madiste (RO Estonia) või Kristian Benedikt (Leedu), Taavi Tampuu või Mart Laur (RO Estonia), Taisto Noor, Tõnu Kattai, Märt Jakobson, Jaan Willem Sibul jt. Kaastegev on Tartu Poistekoor.

Puccini ooperi tegevus toimub 1800. aastal Roomas. Rooma vabariik on kukutatud ning linnas kehtestatud julm politseidiktatuur. Ooperi keskmes seisab halastamatu ja võimu ihkav parun Scarpia. Selle kõrval hargneb kunstnik Mario Cavaradossi ja lauljatar Floria Tosca kirglik traagiline armastuslugu.

Vanemuise “Tosca” esietendub teatrifestivali “Draama 2007” raames. Kokku esitatakse seda lavastust vaid kuuel korral – kolm korda Tartus Vanemuises, kaks korda Helsingis Soome Rahvusooperis ja üks kord Tallinnas Estonias. “Toscat” esitatakse itaalia keeles, eestikeelsete tiitritega. 

28.08.2007