Loe

Mihkel Kütson juhatas rekordilist kontserti

Tartu Postimees

Muusikahuvilised püstitasid reedel rekordi, sest Carl Orffi suurteost «Carmina burana» kogunes Vanemuise kontserdimajja kuulama 1001 inimest, mistõttu saali lisakohtadest jäi väheks ja appi tuli võtta fuajeetoolid.
Tegemist oli Vanemuise kontserdimaja kuuenda hooaja lõpukontserdiga. Hooaeg algas samuti menukalt. Müügijuht Piret Villmanni andmeil kuulas avakontserdil kõlanud Richard Wagneri «Tannhäuserit» 959 inimest.

Täis lava ja saal

Reede õhtul oli pungil täis nii saal kui ka lava, sest Vanemuise orkestri ja koori kõrval olid kuulajate ees Elleri kontsertkoori, dþässkoori HaleBopp Singers ja Tartu Poistekoori lauljad ning solistid Alla Popova, Jan Oja ja Lauri Vasar.
Kolmeosalist oratooriumi esitava 200-liikmelise hiidkollektiivi ette astus Mihkel Kütson viimast korda Vanemuise muusikajuhi ametis.
Enam kui tund vältava emotsioonidest tulvil helitöö esituse võtsid kuulajad vastu viieminutilise lõpuaplausiga püsti seistes. Kui kordusena finaal taas ette kantud, jätkus aplausitormi kolm minutit.
Pärast kontserti olid rõõmsad nii kuulajad kui ka muusikud ja dirigentki. «Mul on hea meel, et tänane esitus oli kõige parem nende hulgast, mis me proovide ajal ja täna tegime,» ütles Kütson.
Orffi suurteost varem 12 korda – ka Saksamaal, Austrias ja Šveitsis – esitanud bariton Lauri Vasar jäi samuti rahule.
«See oli peaaegu üks parimaid «Carmina burana» esitamisi,» ütles Austriast Linzi teatrist Tartusse esinema sõitnud Vasar. «Mihkel Kütson on teinud meeletut tööd, orkestri ja koori nii kõlama pannud, nagu see tõesti peab olema.»
Saksamaale Hannoveri Riigiooperisse sõidab Kütson 21. mail, et kevadhooajal juhatada paari etendust.
«Uus hooaeg algab mul Hannoveri Riigiooperis 23. augustil, kui anname Šotimaal Edinburghi rahvusvahelisel festivalil Verdi «Trubaduuri» etenduse,» rääkis viis hooaega Vanemuise muusikajuhi ametit pidanud Kütson.

Dirigentide vahetus

Kahel viimasel hooajal end kahe teatri vahel jaganud dirigendi vahetab välja Hendrik Vestmann, kes tuleb Tartusse Saksamaalt Heidelbergi teatrist.
Oma järeltulijale Vanemuise muusikajuhi ametis soovis Kütson armastust muusika ja muusikajuhi töö vastu ning ka lihtsalt vastupidavust.

18.05.2004