Loe

Meditsiiniõde putitab tõbiseid kunstiinimesi

Eesti Päevaleht

Mitmed Eesti teatrid ei pea paljuks päris oma meedikut ametisse palgata

Vanemuise peaadministraator Mall Türk toob meditsiiniõest rääkides ilusa võrdluse. “Teater on nagu väike maailmamudel, kus läheb medõe hoolt ja abi hädasti vaja. Tema olemas-olu on selge märk ka sellest, et teater hoolib oma töötajatest,” ütleb ta.
Vanemuise medõde Aime Brett peab piltlikult öeldes silma peal hoidma teatri töökodadel, kus mürisevad mitmed ohtlikud masinad, aga aitama ka balletitantsijaid ning häälemurede lahendamisel ooperisoliste ja kooriliikmeid.
Täitsa tavaline nähtus
Ekstreemsemate näidete hulka kuulub tema tööpraktikas juhtum, kus teatri jõulumaal müranud laps neelas alla paberitüki. Augustikuu lõpul, kui Vanemuise suures majas hakkas lõppema terve suvi kestnud remont, oli just medõde Brett see, kes turgutas pingeliste hoogtööpäevade ajal kokku kukkuvaid töölisi. “Meie Aime Brett on just see hoolas inimene, kes küsib pisut kahvatuma näoga kolleegi käest, kas tervisega on kõik korras ja kas ta saaks kuidagi aidata,” räägib teatri peaadministraator.
Rahvusooperis Estonia töötab lisaks meditsiiniõele ka massöör. Maailma ooperiteatrites ei ole selles midagi erilist, laulmise ja tantsimisega käivad ikka kaasas haigused ja vigastused. Emotsionaalsete teatriinimeste puhul kujuneb meditsiiniõe kabinet sageli omalaadseks kohaks, kus käiakse hingemuredest rääkimas. Rahvusooperi töötajate aitajal Elli Weissil on medõe staaĻi 42 aastat, teatris on ta ametis olnud paar viimast aastat.
“Põhiliseks mureks on ikka solistide ja koorilauljate kurgu-probleemid. Teen häälepaelte ülevaatust ning spetsiaalse aparaadi abil ka kurgule ja häälepaeltele auruinhalatsiooni. Tihti kontrollin töötajate ja artistide vererõhku,” kirjeldab Weiss oma igapäevaseid tegemisi. Ta on inimene, kes on alati stardivalmis ja kohanenud hästi teatri pisut teistsuguse töörütmiga. “Näiteks ”Aida” etendustel olen alati ise kohal nii kahes peaproovis kui ka üheksal etendusel,” räägib ta. “Õhtuti on abiandja rollis ka administraator, kellel on olemas spetsiaalne esmaabi kohvrike. Ka nende kohvrite täitmine on üks minu tööülesannetest, kuna meil on neid majas 20 erinevas kohas.”

27.09.2004