Loe

Matemaatikalavastus teeb mitu üllatust

Raimu Hanson, Tartu Postimees

Vanemuine on oma uut lastelavastust «Viks ja Koba», mis tuli vaatajate ette esietendusena laupäeval Tartu mänguasjamuuseumi Teatri Kodus, kutsunud tegema mittevanemuislased. Et lavastaja ja osatäitjad on mujalt kui Vanemuisest, on teine üllatus, mis tabab teatrieluga kursis vaatajaid.

Endine Tallinna nukuteatri näitleja, kunstnik ja lavastaja Sandra Lange on pärast Brüsselis maskiteatri õpingutelt naasmist välja mõelnud ja lavale toonud loo kahest klassiõest. (Nüüdsed Sandra Lange õpingud kestsid poolteist aastat; Tartus on ta saanud gümnaasiumi- ja osaliselt kunstihariduse; ta jätkab lähemal ajal Eesti ja Belgia vahet käimist.)

Need kaks klassiõde on väga erinevad, kuid sellest hoolimata saavad neist sõbrannad. Alus heaks läbisaamiseks tekib matemaatikatunnis kontrolltöö ülesannete lahendamise ajal. Seal ilmneb, et ühel on rohkem teadmisi ja taipu ning teisel sedavõrd enam loomingulisust.

Viks (Birgit Landberg) on igati tark ja tubli õpilane ning Koba (Laura Niils) on koperdis, sahmerdis ja muidu armas tüdruk.

Mõlema puhul on nende iseärasused näha kohe, kui nad klassiuksest sisenevad ning pliiatsid ja muud asjad lauale valmis seavad.

Asjad ja kehad

Mõlemad näitlejad kasutavad lavalises tegevuses pinalit, pliiatsit ja pastakat, aga ka raamatuid ja vihikuid objektiteatri laadis.

Näiteks raamatud kõlbavad hästi muinasjutulossi usteks ja pastakas raketiks. Seda on nauditav vaadata nii väikesel kui ka suurel vaatajal.

Osatäitmisega saavad Laura Niils ja Birgit Landberg suurepäraselt hakkama. Näitlejad keeravad himukalt vinti üle. Nende mängurõõm kargab lavalt saali, nii et mõnedki vaatajad lõkerdavad tihti ning – siin on lavastuse kolmas üllatus – huviga vaatavad needki, kes on nii väikesed, et matemaatikatunnis ei ole veel käinud.

Mõlemad näitlejad teevad oma põhitööd Teatri Kodunt mõnesaja meetri kaugusel teatris Must Kast, mis tegutseb põhiliselt Genialistide klubis. See asub kohe Tartu Uue Teatri kõrval, milles annab mõnikord etendusi Eesti füüsilise teatri lipulaev Kompanii Nii eesotsas Renate Keerdiga.

Sandra Lange ja Renate Keerdi lavastuste erinevus seisneb selles, et lastele mõeldud teatritükk ei saa olla otsast lõpuni ainult füüsiline. Tegevuse selguse huvides tuleb väikesele vaatajale aegajalt ikka mõni sõna ka öelda.

Musta Kasti näitlejatega koos on vaatajate ees inspitsient Anu Laanesaar.

Tema mängib selles etenduses õpetajat, keda saab näha lavastuse alguses, pisut ka keskpaigas ja taas veidi rohkem lõpus, kui ta kiidab mõlemat tüdrukut kontrolltöö tegemise eest.

Kusjuures õpetajal jäi nägemata, et rehkendamine kujunes kohati väga tormiliseks, sest ülesanded kasvasid vägagi ruumiliseks. Ühel hetkel tuli mängu väga suuri loomi.

Esimene üllatus

Siinsetes ridades on nimetatud kahte etenduse vaatamisel saadud üllatust – teist ja kolmandat. Aga kus on siis esimene? Selle saab vaataja enne teatrisaali sisenemist kohe, kui on ostnud kavalehe ja selle avanud.

Mis üllatus see selline on, jäägu siinkohal teatrihuvilisele üllatuseks.

(Tartu Postimees, 5.03.2018)

05.03.2018