Loe

Martin Algus esitleb debüütromaani ja selleainelist lavastust

Heleri All, kultuur.err.ee

Auhinnatud näitekirjanik Martin Algus esitleb reedel oma debüütromaani “Midagi tõelist”. Inimeste ihadest ja virtuaalmaailma kütkeis millegi tõelise otsinguist rääkiv lugu jõuab reede õhtul ka Vanemuise teatri lavalaudadele.

Pornosõltuvus, väljapressimine ja ihadest põhjustatud tagajärjed on märksõnad, mis kirjeldavad elust enesest tõuke saanud põnevuslugu, mis Martin Alguse debüütromaanis hargnema hakkab.

“Kui ma kuulsin ühest üsna julmast väljapressimisskeemist, käivitas see minu mõttevoo ja ma sain aru, et ma saan sellele juurde pookida laiema maailma ja rääkida rohkem praegusest olukorrast üldiselt,” rääkis Algus “Aktuaalsele kaamerale”.

“Kõigepealt kirjutasin näitemängu, see on minu jaoks tuttav mängumaa, aga kui ma hakkasin raamatut kirjutama, siis minu jaoks oli üllatav see, kui palju ma pidin ennast ümber sätestama, et hakata lugu jutustama täiesti teises formaadis.”

Seega on lavaversioon ja romaan ikkagi omajagu erinevad. Vanemuise teatri näitlejad Veiko Porkanen ja Riho Kütsar kannavad põnevusloo ette omapärasel moel. Lavastaja sõnul võib siin tuua paralleele raadioteatriga.

“Mängime väga palju sellele, mis vaataja peas toimub, nendele piltidele, meeleoludele ja nii edasi. Aga siin on ikkagi väga oluline vahetu ja otsene kontakt näitleja ning vaataja vahel. Ja sellega me oleme väga palju vaeva näinud,” sõnas lavastaja Andres Noormets.

Kahe näitleja kõrval on lavastuses olulisteks loojutustajad ka fotod.

“Ma olen jätnud hästi palju tühja ruumi. Tegelasi me ei näita, aga kohad just, et sa saad mingisuguse kontrollekraani, mis näitab, et see ongi tõeline maailm,” rääkis fotokunstnik Maris Savik.

“Samas ei ole ta selleks seal, et inimeste kujutlust pärssida, aga anda mingisugused pidepunktid, millest lähtuda,” selgitas Algus.

Lavastust “Midagi tõelist” mängitakse Vanemuise Sadamateatris.

(kultuur.err.ee, 9.11.2018)

09.11.2018