Loe

Marko Matvere toob lavale ooperi “Manon”

Vanemuise Välksõnum

Vanemuise Välksõnum

Vanemuise väikeses majas esietendub neljapäeval, 9. aprillil Jules Massenet’ ooper „Manon“, lavastajaks Marko Matvere.

„Manon“, kõigi aegade üks populaarsemaid prantsuse oopereid, jutustab Manon Lescaut’ ja ševaljee Des Grieux’ traagilisest armastusloost.

Lavastaja Marko Matvere sõnul on armastus tuntud tõbi, millel on kolm faasi: iha, kiindumus ja seotus. „Tundub, otsekui voolaks kiindumuse faasis miski elutegevuseks oluline ollus ühe inimese seest teise inimese sisse ning kätte seda sealt enam ei saa. Kuniks selle olluse päritolu on tõestamata ja defineerimata, on põhjust sel teemal kunstiteoseid luua ja neid tarbida.“

„Manoni“ muusikaline juht ja dirigent on Lauri Sirp, kunstnik Maarja Meeru, valguskunstnik Martin Meelandi ja koreograaf Marika Aidla.

Manon Lescaut’ rolli laulab Alla Popova, Kädy Plaas või Svetlana Trifonova Venemaalt. Des Grieux’ rollis astub lavale Deniz Leone Türgist või Kristian Benedikt Leedust. Teistes osades Atlan Karp, Taisto Noor, Märt Jakobson, Mati Kõrts, Taavi Tampuu, Merle Jalakas, Karmen Puis, Valentina Kremen, Jaan Willem Sibul, Tõnu Kattai, Erkki Rebane jt.

Jules Massenet’ populaarseima ooperi aluseks on prantsuse kirjanduse üks tähtteoseid, abee Prevost’ 1731. aastal välja antud romaan, mis eesti keeles ilmununa kannab pealkirja „Manon Lescaut“. Massenet’ „Manoni“ hingestatud ja kaasakiskuva libreto kirjutasid Henri Meilhac ja Philippe Gille. „Manoni“ maailmaesietendus toimus 1884. aastal Pariisi Opera-Comique’is.

„Manoni“ esitatakse Vanemuises prantsuse keeles, eestikeelsete tiitritega. 

02.04.2009