Loe

Marko Matvere: “Rehepapi” ooperit vaadates igavusse ei sure

"Ringvaade", Hannes Hermaküla

24 tunni pärast jõuab ooperilavale selle aastatuhande Eesti menukaima kirjaniku Andrus Kivirähki “Rehepapp”, mille lavastaja Marko Matvere tõdes, et lavastus sobib vaatamiseks ka inimestele, kes pole ooperikunsti suured fännid.

“Ma arvan, et ka need, kes ei ole ooperisõbrad, võiksid seda vaatama tulla. Nad ei sure igavuse kätte, pauku tuleb teha ja nalja saab – nagu Karlsson ütles,” lausus Matvere ETV saates “Ringvaade”.

Ta lisas, et ooperilavastus “Rehepapp” on pigem draama. “Meil on palju tegevust, dialooge ja läbipõimitud suhtlemist, mis ei ole ooperile omane. Ooper on pigem staatiline, mille pildid vahelduvad ja solistid laulavad,” rääkis Matvere.

Matvere ütles, et kui talle tehti ettepanek “Rehepappi” lavastada, oli ta õnnelik, sest see oli tore vaheldus meresõidule. “Mul on suur õnn milleski taolises kaasa teha,” lausus ta.

Mees lisas, et kuna tegu on esmaesitlusega, on tal ka suurem vastutus, sest maha ei saa ta millegi pealt viksida. “Ma ei ole ühtegi lavastust näinud, mis on “Rehepapist” tehtud, romaani olen ma korduvalt lugenud, merel oli hea vaheldus midagi taolist lugeda,” selgitas mees.

Ooperi muusikajuht ja dirigent on Paul Mägi, dirigeerivad veel Lauri Sirp ja Taavi Kull. Lavastuse kunstnik on Iir Hermeliin, koreograaf Marika Aidla ning valguskujundaja Imbi Mälk.

Osades Tõnis Mägi, Lauri Saatpalu, Merle Jalakas, Kädy Plaas, Reigo Tamm, Karmen Puis, Märt Jakobson, Rasmus Kull, Pirjo Püvi, Valentina Kremen, Jaan Willem Sibul, Simo Breede, Kristiina Raahel Uiga või Liisa Tämm, Janek Savolainen ja Vanemuise ooperikoor.

18.10.2013