Loe

Marko Matvere: lastele loodud ooper ei pea olema läbinisti lapsik

Ege Tamm, kultuur.err.ee

Nädalavahetusel esietendus Vanemuises helilooja Tauno Aintsi lasteooper “Guugelmuugelpunktkomm” Marko Matvere lavastuses. Ühevaatuseline etendus viib publiku maale vanaema juurde, kus nutiseadmest kasu pole, sest vanaema maakohta levi ei ulatu. Nii algavad peategelase Juta seiklused fantaasiamaailmas, kus ta satub värvipliiatsite võimuvõitluse vahele.

Kuigi Juta seiklused toimuvad selles etenduses enamasti muinasjutumaal, võivad ilmselt paljud vaatajad end Juta elus toimuvaga samastada vahendasid AK kultuuriuudised.

Helilooja Tauno Aintsi sõnul ei ole ooper kui žanr lastele midagi keerukat. Tema sõnul oli kogu lavastuse juures suur väljakutse see, kuidas võtta ja hoida publiku tähelepanu. Tähelepanu koondamiseks peab Aintsi sõnul muusikaline dramaturgia olema vaheldusrikas, piisavate keerdude ja ootamatustega.

Lavastuse pealkirja “Guugelmuugelpunktkomm” seostamine mitte interneti, vaid suhkrust ja munast segatud magustoidu koogelmoogeliga on lavastaja Marko Matvere sõnul igati kohane, sest ka peategelane Juta satub fantaasiamaailmas segase möllu keskmesse. Matvere märkis, et lastele mõeldud ooper ei pea olema läbinisti lapsik ja võib olla ka natuke keerulisemate käikudega.

“Lõppkokkuvõttes tehaksegi ju ooper selleks, et kasvatada tuleviku tarbeks ooperipublikut, kes mõistavad üldse ooperit kui žanri, kes suudavad seda nautida, kes ei lähe muusikali vaatama ega popmuusikat ammugi mitte,” sõnas ta.

Lasteooperit “Guugelmuugelpunktkommi” mängitakse teatris Vanemuine.

VAATA KA VIDEOT

(kultuur.err.ee, 30.10.2017)

31.10.2017