Mare Tommingas: I.D.A. festival ühendab balleti nüüdistantsuga
Andres Laasik, Eesti Päevaleht
Tänasest esmaspäevani Tartus ja Tallinnas toimuva I.D.A. festivali korraldaja, vanemuislane Mare Tommingas tahab festivalil esinejatega edaspidigi koos töötada.
•• Kas seekordsel festivalil on kujunenud oma ühisnimetaja?
I.D.A. festivali puhul on algusest peale olnud tähtis see, et kokku saavad nüüdistants ja klassikaline ballett, noored andekad koreograafid-tantsijad Eestist ja tippesinejad välismaalt. Eesti esinejatele on I.D.A. paik, kus oma värskeid töid näidata. Välismaiste tippesinejate osalemine on aga tähtis sellepoolest, et nii Eesti koreograafid-tantsijad kui ka tantsupublik saaksid näha ja nautida tantsumaailma tipptegijaid.
Seekordse festivali kaks välisesinejat pakuvad just sellist mitmekesisust. Maailmakuulsa Argentina tantsija ja koreograafi Inaki Urlezaga ja ta trupi Ballet Concierto tantsulavastused põhinevad klassikalisel balletil ja tantsijate virtuoossusel. Ungari nüüdistantsu tuntuim nimi Compagnie Pal Frenak esindab aga ehedat nüüdistantsu.
•• I.D.A festivali välisesinejad ei satu Tartusse just juhuslikul.
Argentina tantsijat ja koreograafi Inaki Urlezagat sai Eesti publik näha tantsimas läinud kevadel, kui ta esines koos oma tantsupartneri Tamara Rojoga 29. aprillil rahvusvahelisele tantsupäevale pühendatud balletigalal Vanemuise suures majas. Kuna tegemist oli väga meisterliku esinemisega, kutsusime ta tagasi, seekord juba koos oma tantsutrupiga. Ungari-Prantsuse trupini Compagnie Pal Frenak jõudsime Ungari Instituudi vahendusel.
•• Vahel jätkub Vanemuise side I.D.A. festivalil osalejatega. Kuidas seekord?
Kindlasti tahab Vanemuine seekordsete esinejatega ka edaspidi koostööd teha. Plaanis on kutsuda Argentina trupi koreograafe ka Vanemuisesse tööle. Sama jutt kehtib ka ungarlaste kohta. Konkreetsemaid kokkuleppeid küll veel pole, kuid Vanemuise-poolne huvi on olemas. Oksana Titova, kes seekordsel I.D.A. festivalil on esindatud tantsulavastustega “The Last Hairy” ja “Roots”, lavastab 2008. aasta sügisel Vanemuises Ibseni “Nukumaja”.