Loe

Mänguline muinasjutt teatris meenutab filmi

Kadri Selge, Tartu Postimees

Kadri Selge, Tartu Postimees</p>

Lavastuse «Lõvi, nõid ja riidekapp» esietenduse vaatamisel Vanemuise suures majas püsis kahjuks või õnneks liigagi eredalt silme ees Walt Disney Picturesi ekraniseeritud samanimeline fantaasiafilm.

Kindlasti ei lootnud ma Mart Kampuse lavastuses näha lastefilmi koopiat, ent kui süžeelised kärped ja filmi visuaalsed võimalused välja jätta, on tegemist siiski Hollywoodi menufilmil sabassörkimisega.

Kohati jäi küsitavaks mõne tegevuse üleviimine filmist lavastusse – tegelaste käitumise motiivid jäid arusaamatuks.

Nii jäi mõistetamatuks, mis ajendas Valge Nõia (Marika Aidla) käsilasi lõvi Aslani (Tanel Jonas) lakka maha lõikama. Hekikääridega vehklemine võis küll lastele nalja teha, kuid võinuks teo tagamaad noorele publikule ka ära seletada.

Väsitav rütm

Selle asemel, et ühest sündmusest teise tormata, oodanuks isikupärasemat ja keskendatumat lähenemist. Ehk oleks mõne olulisema idee ja keskme väljatoomine aidanud vältida lavastuse venimist ja tarbetuid kordusi.

Võlu- ja tavamaailma sisenemisel läbi kapi oleks võidud piirduda ühe, mitte kahe keerdlava tiiruga.

Ühelt poolt lavastuse flegmaatilisus, teisalt tarmukas sündmustest läbijooksmine tekitas küll teatava rütmi, kuid ühel hetkel hakkas see mõjuma väsitavalt. Nii tabasin oma väikese kaaslasegi tihtipeale käsipõsakil kusagile kaugusesse vaatamas.

Kuidagi on juhtunud nii, et minu viimativaadatud lasteetendused on sattunud olema lakoonilise lavakujundusega, mis iseenesest pole ju halb, kui näitlejad suudavad selle oma sisemise energiaga täita. Tõsi, see on võimalik peamiselt väikeses mänguruumis.

«Lõvi, nõia ja riidekapi» puhul olin vägagi meeldivalt üllatunud lapsesõbralikust kunstnikutööst (Liina Keevallik, Mari-Ann Mardo).

Suur lava oli täidetud suurte, ent visuaalselt efektsete elementidega. Keskmes oli võimas karusselli meenutav masinavärk, mis leidis lavastuses erinevat, ent õigustatud rakendust.

Oma osa oli siinkohal kindlasti heal valguskujundusel. Peeglist seinad võimendasid fantaasiamaailma tunnetust, manades silme ette talvised jääseinad ja salakavalad võlumetsa silmad, mis hiilivad kõikjal ja näevad kõike. Suvine lille- ja muruvaipki sai horisontaalses peeglis avarama mõõtme.

Lustakas gigantne teeserviis hajutas veelgi reaalsuse ja irreaalsuse piire, tehes Lucyst (Laura Peterson) Pöial-Liisi või Alice’i Imedemaalt, kes võib tõesti selles suures ja tundmatus maailmas kaotsi minna.

Vaatajaid ei jäetud ilma ka lõhnaelamusest. Teekannust tulev aur pani mitmel pool saalis kõlama valjuhäälsed lapsehõiked «Mis asi see haiseb nii halvasti!».

Üllatav koreograafia

Üllatavaks oli kahe leeri, hea ja kurja omavahelise võitluse lahendamine koreograafilises võtmes (koreograaf Dmitri Harchenko).

Vägivalda kui sellist otseselt ei eksponeeritud, lahingud anti edasi esteetika piiridesse mahtuvate tantsunumbritega. Tore oli tõdeda, et lapse taju poldud alahinnatud ja kergema vastupanu teed mindud.

Viimaks siis veel ühest peategelasest – sedapuhku küll elutust –, aga oli just tema see, kes sündmused käivitas ja võimatu võimalikuks tegi.

Kes meist poleks lapsena pisukese aukartuse ja hirmutundega vanasse riidekappi piilunud või peitu pugenud. Aga ometi on just selles mööbliesemes midagi maagilist ja mõistatuslikku, mida ikka ja jälle fantaasiafilmides ekspluateeritakse.

Kunagi ei tea, mis ootab ees ukse taga, mis viib meid kitsukesse pimedasse sisemusse, on seal riided või…

Lavastus tekitas ärevust ning pani lapsi kaasa mõtlema, tundma ja tunnetama. Lapsi mängivate näitlejate lapselikkus, lapsemeelsuse avastamine ja hindamine jäägu samuti noore publiku pärusmaaks.

Lapsed Narnias
• Vanemuises esietendus 6. detsembril C. S. Lewise ja Glyn Robbinsi Narnia-lugude hulka kuuluv «Lõvi, nõid ja riidekapp», mille lavastas Mart Kampus.
• Lapsed Peter, Susan, Edmund ja Lucy satuvad riidekapist teistsugusesse maailma, Narniasse.
• Kunstnikud Liina Keevallik ja Mari-Ann Mardo, koreograaf Dmitri Harchenko, valguskujundaja Tõnu Eimra ja muusikaline kujundaja Toomas Lunge.
• Mängivad Ragne Pekarev, Laura Peterson, Ott Sepp, Markus Luik, Martin Kõiv, Tanel Jonas, Alo Kurvits, Marika Aidla, Merle Jääger, Margus Jaanovits, Jüri Lumiste, Jaan Willem Sibul jt. 

10.12.2007