Loe

Mäng käib astronoomide maja taga

Tartu Postimees

Kolmapäeval esietendunud Vanemuise lavastus «Julie ja tähed» on valminud koostöös Tartu ülikooli muuseumi osana tegutseva tähetorniga. Näitlejate mäng käib tähetorniga galerii kaudu ühendatud astronoomimaja taga ja katusel.

Tähetorni ennast varjavad publiku eest peaaegu täielikult puud.

Astronoomimaja on ehitatud tähetorni juhataja elumajaks praeguse juhataja Janet Laidla andmeil aastal 1821 ja ärklituba mõni aasta hiljem. Selles hoones on elanud kuulsad astronoomid, kusjuures esimene elanik oli ka üks lavastuse tegelasi Friedrich Georg Wilhelm Struve.

Koos õpetlastega elasid samas majas nende pereliikmed. Kuulsaimaks neist võib pidada baltisaksa kunstnikku Julie Wilhelmine Hagen-Schwarzi, kelle tehtud on ka Gerhard von Kügelgeni maalitud rektor Georg Friedrich Parroti portree koopia (see kuulub Tartu ülikoolile, kuid asub praegu Voronežis).

Tähetorn rajati aastail 1808–1810 arhitekti Johann Wilhelm Krause projekti järgi keskaegse piiskopilinnuse asukohale. Muuseumina tegutseb tähetorn 2011. aastast ning on avatud ka etenduse eel ja vaheajal. Etenduse pileti ettenäitamisel on sissepääs tasuta.

Tartu Postimees, 12.08.2016

12.08.2016