Loe

Malvius pakub kihisevat operetti

Ülle Hallik, Äripäev

Ülle Hallik, Äripäev

Vanemuise teatris esietendub nädala pärast Paul Ábrahámi operett “Savoy ball”, mida lavastaja Georg Malvius võrdleb šampanjaga – joogiga, millest jääb suhu meeldiv maitse, selle kadudes kasvab soov meeldivat maitset uuesti kogeda.

Opereti tegevus toimub 20. sajandi esimesel kolmandikul Prantsusmaal ja see käsitleb pulmareisilt naasnud abielupaari Aristide’i ja Madeleine’i mesinädalatejärgseid hoogsaid üleelamisi.

Mitte ainult meelelahutus

Georg Malviuse hinnangul ei ole sõnum küll ülearu sügav, kuid kindlasti pole see ka puhas meelelahutus, sest see pole tema viis teatrile läheneda. Lugu puudutab ju sama hästi ka tänapäeva inimesi. Mees plaanib petta oma naist, naine saab sellele jälile ja tahab revanši. “Vägagi tänapäevane lugu, kas pole,” leiab lavastaja ja lisab, “loo moraal võiks olla, et sellistes asjades tuleks olla väga ettevaatlik.”

Malvius nõustub, et operett on loomult kunstiliik, mis pole ehk niivõrd otseselt praeguse ajaga seotud. Samas ei ole ta kindel, et operett köidab rohkem naisi kui mehi. Pigem tundub talle, et operett on rohkem meelt mööda eakamatele inimestele.

“Savoy balli” vaatama tulnud inimesed leiavad aga lavastaja kinnitusel eest väga naljaka teatritüki. “Aivar Tommingas teeb kindlasti ühe oma säravama rolli, mida mina näinud olen,” kiidab Malvius teda kui väga andekat näitlejat. Samuti kiidab lavastaja peaosaliste paari Urmas Põldmad ja Margit Saulepit, kes on väga talendikad lauljatena, aga samas ka head näitlejad.

Loomulikult kuuleb publik väga kaunist muusikat ja kindlasti palju varasemast tuttavaid meloodiaid, mida enne teatrisse tulekut ei oskagi ehk “Savoy balliga” seostada. “Seega on palju aspekte, mis tõotavad publikule mõnusat teatriõhtut,” lubab lavastaja.

Georg Malvius lavastab “Savoy balli” Vanemuise kutsel ja tunnistab, et oli pakkumist suhtes algul üsnagi skeptiline, kuna pole operettidest kunagi eriti huvitatud olnud. Kui ta aga libreto läbi luges, meenus talle, et “Savoy ball” oli üldse esimene teatrilavastus, mida ta 1980. aastate lõpus esimest korda Eestis olles nägi. Samuti on ta näinud “Savoy balli” filmi, kus mängis tema kadunud sõber Jüri Krjukov. “Mulle tundus, et peaksin tegema hommage’i Jürile,” ütleb Malvius.

Klassikaline operett

Oma lavastuse on ta lahendanud klassikalisel moel, sest traditsioonides pole tema jaoks midagi halba, pigem head. Koos kunstnik Ellen Cairnsiga otsustati lähtuda kahest põhimõttest. Ühest küljest meenutab see lavastus mõneti toda filmi. Samas oli neile tähtis teha seda lavastust just klassikalise operetina. “Klassikalisus operetis tähendab näiteks seda, et lauljad tulevad lava eesserva ja suhtlevad otse publikuga,” selgitab Malvius ja lisab, et “Savoy ballis” on ka palju klassikaliselt kauneid tantse.

“Loodan, et see lavastus meenutab vaatajaile šampanjat – jooki, mis mulle väga meeldib,” ütleb lavastaja. “Šampanjaga on see lugu, et kui sa seda jood, jääb suhu meeldiv maitse. Kuid mõne aja möödudes see maitse kaob ja sa hakkad ootama uut võimalust seda meeldivat maitset taas kogeda.” 

ESIetendus
“Savoy ball”
Vanemuise suures majas
Esietendus 01.11
Järgmised etendused 08. ja 18.11 ning 04., 05. ja 28.12
Pilet 175-250 kr Vanemuise kassadest ning Piletimaailmast ja Piletilevist 

24.10.2008