Loe

Malematš Vanemuise laval

Maaleht

2. juunil esietendus Vanemuises ABBA-meeste Benny Anderssoni ja Björn Ulvaeuse kirjutatud muusikal “Chess”.
“Chess” räägib sellest, kuidas maletajatest saavad etturid poliitiliste mängude areenil. Male MMi tiitlimatšil on vastamisi venelane Anatoli Sergejevski ja ameeriklane Frederick Trumper.
Mõlemal on kaasas saatjaskond: venelasel saatkonna töötajad, ameeriklasel sõbranna Florence.
Võimatu iseloomuga ameeriklase meelehärmiks sõbrunevad vene maletaja ja Florence, ameeriklane kaotab enesevalitsemise ja kogu matši.
Lavastaja Georg Malviuse sõnul on see eeskätt armastuse mäng, kus ka poliitikal oma roll. ”Chessi” esietendus oli 1986 Londonis, kus seda mängiti 1209 korda.
Vanemuise lavastuses osalevad sümfooniaorkester, ooperi- ja popkoor, balletitantsijad, rokibänd jt. Muusikal on eesti keeles, ingliskeelsete subtiitritega. Peaosades Gerli Padar, Janika Sillamaa, Koit Toome ja Lauri Liiv.
2. juunil esietendus Vanemuises ABBA-meeste Benny Anderssoni ja Björn Ulvaeuse kirjutatud muusikal “Chess”.

* * *

Millised on teie enda suhted malemänguga, GERLI PADAR?
Täiesti olematud, ei mängi seda mängu ega armasta ka. Ma pole eriti hasartne mängija.

Räägime “Chessist” lähemalt. Keda te seal etendate-laulate?
Olen Florence’i rollis. See on Ungarist Ameerikasse ära hüpanud malehuviline naisterahvas, kes otsib armastust, nagu me kõik. Ainult valest kohast.
Mängin tegelikult kahte rolli: veel ka näitlejannat, kes mängib Florence’i osa. Selles mõttes on huvitavam ja pole nii üksluine.

Kuidas proovid läksid?
Hästi! See on vahva väljakutse. Lahe tiim, toredad partnerid.

Kas teie osa on raske?
Ei oskagi öelda, mul on alles vähe kogemust. Olen vaid paaris muusikalis kaasa teinud. Vokaalselt on muusikal kõigile neljale peaosalisele väga raske. Draama pool on nõrk, enamasti avad suu selleks, et midagi laulda. Sellegipoolest on huvitav ja väljakutsuv igas mõttes. Laulan ikkagi terts kõrgemalt, kui olen arvanud end suutvat.

Kui kõrget nooti peate välja võtma?
Kolmanda oktavi sol-diees. Seda saab karjuda päris pikalt. Aga seal on ka väga madalaid noote.

Mida teha, et häält vormis hoida?
Tuleb vaikida – see on esimene asi! Hääl lahti laulda. Hoolitseda, et ei tekiks ööune puudujääki. See ongi kõige põhilisem selliste projektide puhul, mis kiireloomulised. Prooviaeg on niivõrd lühike. Tuleb teha tööd ja magada.

Olete Tartus koos väikse lapsega. Kuivõrd töötamine tema kõrvalt õnnestub?
Väga raske on… Aga mis seal ikka, tuleb hakkama saada. Lapsel on hästi tore hoidja, laps on temaga rahul ja mina samuti. Asjad sujuvad palju paremini, kui algul kartsin. Kõik on ladusalt läinud, kõik hoiavad Amandat ja meelitavad, siin on nagu üks pere. Aga ega ma teda proovi kaasa ei võtnud.

Kas Amandal on lauluhäält?
Jah. Eelmisel nädalal esimest korda võttis viisijupi üles. Musikaalne tundub olema, rütmitaju on olemas, tantsib küll.

Kuidas muusikaližanr teile istub?
Ma ei võrdle seda millegi muuga, mida teen. Kõik asjad on omamoodi, kasutan oma häält erinevalt muusikalis ja bändis Glive. Nii ongi lahe. Väikses Eestis ei saagi ainult ühte asja teha.
Georg Malviusega on väga tore koos töötada. “Kabarees” puutusin temaga esimest korda kokku.

Kas trupp elab ka seltsielu?
Tunneme kõik üksteist, Eesti ju nii väike. Oleme ninapidi koos. Aga enne esietendust keegi oma toast eriti välja ei tulnudki. Arvan, et oleme sõbrad kogu eluks, saame hästi läbi, kõik toetavad üksteist, valitseb teineteisemõistmine.

Kuidas Glive’il läheb?
Bänditöö kannatab praegu mõnes mõttes, aga kõik me elame ju oma elu. Kuskilt peab saama energiat, keskkonnavahetust on vaja. Ma ei püsi ühes kohas eriti kaua. Paar aastat elasime Soomes, siis tulime Eestisse. Arvan, et Akile meeldib siin veel rohkem kui mulle. (Gerli Padari abikaasa Aki Harjanne on soomlane – S. P.)

Kuidas Eurovisiooni võitu tähistasite?
Aki oli kalal Ahvenamaal, kommenteerisin talle võistlust. Mina hoidsin soomlastele väga pöialt, kuigi tundus uskumatu, et nad võidavad. See muusikastiil mulle meeldib, euro tilulilu hakkab otsa saama. Võib-olla oligi midagi sellist vaja.

Kas oleksite oma ansambliga valmis Eurovisioonile minema?
Ära iial ütle: ei iial!

08.06.2006