Loe

Lydiast kasvab Juhan Liivi ema

Raimu Hanson, Tartu Postimees

Raimu Hanson, Tartu Postimees

Kui Lydia oli noor ja aitas oma isal Johann Voldemar Jannsenil ajalehte teha, võttis ta ette reisi Venemaa pealinna Peterburi. Hiljem kinnitas Juhan Liiv, et tema soontes voolab tsaar Aleksander II ja Koidula veri.

Mängib Postimees video: Katkend lavastusest «Koidula veri». Video: Raimu Hanson, Tartu Postimees.

Vanemuine toob vaatajate ette fantastilise kultuuriloolise näidendi «Koidula veri», mille eest autor Loone Ots pälvis 2005. aastal Eesti Näitemänguagentuuri korraldatud näidendivõistlusel ergutusauhinna.

Näidendi tegelasteks on noore Lydia ja hilisema Koidula, papa Jannseni, Juhan Liivi ja Aleksander Teise kõrval ka sellised suurmehed nagu Carl Robert Jakobson ja Friedrich Reinhold Kreutzwald.

Kui olekski nii olnud

Autori sõnul luges ta kunagi ammu monograafiat Juhan Liivist. Loetust jäi meelde ka Liivi arvamus endast kui Koidula ja tsaar Aleksander Teise pojast, kellel on õigus Poola troonile. Näidend tekkis mängimisest mõttega: aga mis siis, kui see olekski nõnda olnud?

Loone Ots on nimetanud oma näidendi fantastiliseks fragmentaariumiks. «Lavastuses on palju väikseid stseene ja palju üleminekuid,» ütles lavastaja Ain Mäeots.

Koidulat kehastab Ragne Pekarev. Papa Jannseni osas tuleb lavastuse algul vaatajate ette Rein Pakk. Mullu aprillis mängis ta Athena majas Mark Ravenhilli näidendis «Produkt», mille lavastas samuti Ain Mäeots.

Loone Ots on filosoofiadoktor pedagoogika erialal, ta peab loenguid Tartu Ülikoolis ja teeb tööd ka Tallinna Ülikoolile. Proove Vanemuises on ta näinud suhteliselt vähe. «Elan kahes linnas, tööd on olnud palju ja ma olen olnud ka välisreisidel,» ütles ta. «Julgen usaldada lavastajat.»

Lavastaja soovil on ta lubanud teksti kärpida. «Algsel kujul oli näidendis suundi, kuhu edasi mõelda, praegusest mõnevõrra rohkem. Vaatajale oleks see läinud üpris keerukaks,» ütles ta. «Praegu on see natuke kontsentreeritum ja vaatajasõbralikum.»

Autori ehmatus

Suur üllatus tabas autorit eile, kui ta kuulis, et kärpimisest hoolimata kestab lavastus koos vaheaegadega neli tundi. «See mõjus kerge ehmatusena,» ütles autor.

«Koidula verele» lisaks on Loone Otsal valminud näidend «Muumitroll ja Malaparte», mis räägib Himmleri visiidist 1943. aastal Lapimaale mõneti koomilises võtmes.

Loone Otsa debüütnäidend Vanemuises
• Täna esietendub Vanemuise suures majas Loone Otsa debüütnäidend «Koidula veri», mille on lavastanud Ain Mäeots.
• Kunstnik on Liina Tepand, valguskunstnik Airi Eras, liikumisjuht Marika Aidla, muusikalised kujundajad Loore Martma, Toomas Lunge ja Ain Mäeots.
• Koidula osas on Ragne Pekarev, teistes osades Rein Pakk, Tanel Jonas, Ott Sepp, Indrek Taalmaa, Raivo Adlas, Martin Kõiv, Marika Barabanštšikova, Alina Karmazina, Riho Kütsar, Jüri Lumiste, Merle Jääger, Marko Mäesaar jt.
• Aleksander II elas 1818–1881 ja oli Vene keiser 1855–1881, Lydia Koidula elas 1843–1886, Juhan Liiv 1864–1913. 

11.04.2008