Loe

Lumine muinaslugu

Ivika Saaroja, Tartu Postimees

Ivika Saaroja, Tartu Postimees

«Lumekuninganna» on suurejooneline lastelavastus, mida seob Olav Ehala imekaunis muusika ja Hans Christian Anderseni muinasjuttudest tuttav lugu Leelo Tungla sõnastuses.

Vaatajad näevad laval näitlejaid, ooperisoliste, ooperikoori ja balletiõpilasi. Lavastaja Andres Dvinjaninov on õnnestunult kokku sobitanud erinevaid väljendusvahendeid. Nuku- ja varjuteatri võtetega lavastus on kujunenud küllatki poeetiliseks, mis ilmselt oli ka taotlus.

Muinasjutulisust jätkus nii kostüümidesse kui ka eriefektidesse. Silma häiris veidi vaid keskne ja mitmeti kasutuses olnud poodium, mis oli lihtsakoeline ega harmoneerunud ülejäänud kujunduse võluilmalisusega.

Kaks koosseisu

Lavastuses kasutatakse kahte koosseisu, kellest esietenduse publik nägi esimest – Lumekuningannat kehastas Siiri Koodres ja Gerdat Laura Peterson. Teises koosseisus mängivad neid osi vastavalt Kaire Vilgats ja Liisi Koikson.

Laura Petersoni osatäitmine oli esimeses etenduses küll hea, kuid lauluhääl kippus värisema ja nõrgaks jääma. Loodetavasti kogub noor vanemuislane julgust ning näitab juba üsna pea, milleks ta on tegelikult võimeline. Teist peaosa mängis samuti vastne vanemuislane, Martin Kõiv, kelle Kaj oli usutav ja läbimõeldud, osatäitmine kindel ja lauluhääl kiitmist väärt.

Vaimukusi ja palju lõbu

Ott Sepa lugematutest muhedatest kõrvalosatäitmistest leiab nii mõnegi vaimuka viite ühele ja teisele Vanemuise menulavastusele. Publikule pakkus palju lõbu ka Alo Kurvitsa kehastatud Vares, kes oli justkui mängujuhi rollis ning vürtsitas etendust oma vaimuka kostüümiga.

Jällegi tuleb kiita koori, mis oli lavastuslikku pilti hästi sulandatud, ja lauljad paistsid olevat täis mängulusti. Tugevate rollisoorituste juures jäid konarlikuks balletiõpilaste tantsunumbrid. Kas aga panna seda süüks neile või pigem koreograafile?

Lavastus üritab mahutada teatrit teatrisse – teha kogu lugu suhteliseks. Vaatajatele näidatav muinasjutt peaks olema justkui laste mäng, mida raamib reaalsus või igapäevaelu. See ei tulnud aga väga selgelt välja ning vajaks veel enam esiletoomist, eriti lõpupoole.

Kogu «Lumekuninganna» toetub Andres Dvinjaninovi käe all suuresti heliloomingule, mida ei saa lavastajale pahaks panna. Olav Ehalale omaselt võluv muusika on eelkõige põhjuseks, miks seesugune koguperelavastus läheb ajalukku ja väärib vaatamist.

Muusikaline lastelavastus

• «Lumekuninganna» muusikajuht ja dirigent on Toomas Vavilov ning dirigent Lauri Sirp. • Kunstnik on Rosita Raud, valguskujundaja Tõnu Eimra ja koreograaf Heili Lindepuu. • Etenduses osalevad Vanemuise sümfooniaorkester ja ooperikoor ning Vanemuise tantsu- ja balletikooli õpilased. • Esietendus oli 25. novembril Vanemuise suures majas.

29.11.2006