Loe

Luisa Värk: Miinalgi on mu muusikaliroll peaaegu selge!

Õhtuleht, Kais Allkivi

Õhtuleht, Kais Allkivi

 

“Mida vanemaks Miina saab, seda lihtsam on mul asju teha. Näen seda kas või praegu muusikaliproovis: ta lubab mul lavale minna ja on nõus mind ilusti saalist vaatama, mitte ei kipu enam nii minus kinni olema ja lavale kaasa tulema,” räägib laulja Luisa Värk oma muusikalidebüüdi eel, kuidas ta koos kolmeaastase Lotte-fännist tütre Miina Rihannaga “Kosmonaut Lotte” proovides käib.

“On olnud mõned esinemised, kus olen lubanud Miinal kontserdi lõpuosas lavale tulla ja minu süles või kõrval mu laulmist kuulata,” meenutab Luisa (25) ja lisab, et õnneks on tütar hea kuulaja ja ikka kenasti paigal püsinud. Lauljatar usub, et veebruaris kolmeaastaseks saanud tütre kasvades saab ta aktiivsemalt muusikaellu naasta: “Kindlasti saab mind nüüd sagedamini kuulda-näha. Suur samm selles suunas on täna Vanemuises esietenduva uue Lotte lastemuusikali peaosa (Luisa esimene etendus on küll homme, täna kehastab Lottet Gerli Padar).

Kaks kuud kestnud prooviperioodi on muidu Tallinna külje all elav Luisa peaaegu täienisti veetnud Tartus. “Enamiku ajast on Miina minuga Tartus kaasas. Kuna ma olen Elva tüdruk ja mu ema elab siin lähedal, saab Miina päris palju oma vanaemaga aega veeta. Aga ta on ka väga palju proovides käinud,” räägib Luisa. “Meil teevad rollides kaasa umbes 8–15aastased tüdrukud. Nemad on head ja kohusetundlikud lapsehoidjad. Nad hoiavad Miinat ülima heameelega ning õpetavad talle tantse ja laule, nii et Miinal on tükk juba peaaegu selge,” kiidab ta väikseid kolleege ja imestab, et laulmist armastaval tütretirtsul on peas ka lavastuse tekstid. “Ise on päris pisike, aga jätab väga ärksalt kõik meelde, mis laval toimub.”

Vabad vaid pühapäevad

Proovigraafik on Luisa sõnul algusest peale tihe. “Aga nüüd on lõunapausidki lühikeseks jäänud ja esmaspäevad, mis olid algse plaani järgi vabad, on ka vist juba kuu aega tööpäevadeks kujunenud,” muheleb ta. “Me alustame üldiselt kell kümme ja lõpetame pisut pärast kolme. Siis on meil teoorias kolm tundi pausi, aga kuna tantsud vajavad lihvimist, oleme vahel uuesti alustanud juba kell viis ja harjutanud üheksani välja, mõnikord ka kauem. Oleneb sellest, kui palju me mingeid lugusid tagasi võtame ja stseene kordame.” Kuigi kord on laval Luisa ja kord Gerli, ei tohi kumbki ühestki proovist puududa. “Peame kohal olema juhuks, kui lavastaja midagi muudab, et teaksime järgmisel korral ka ise sellega arvestada.”

Ainsana vabaks jäänud pühapäevadel on ta üritanud koju jõuda, et olla koos riigikogulasest elukaaslase Taavi Rõivasega. “Aga mõnikord, kui Taavi on kuhugi välislähetusele sõitnud, ei ole sellel mõtet.” Rahvasaadik naljatas märtsi hakul ajakirja Pere ja Kodu intervjuus, et võtab mõnda aega üksi elades ilmselt kaalus alla, sest tema kokandusoskused olevat erinevalt naisest tagasihoidlikud. “Luisa on meid mõlemaid maitsvate roogadega ära hellitanud,” kinnitas Taavi.

“Eks ta pea endale kindlasti ise süüa tegema. Ma ei olegi küsinud, kuidas tal kaaluga on, aga ma loodan, et ta väga peenikeseks ei jää,” muigab Luisa.

Jookseb ka talvel lumega

Detsembris kulturisti ja tuntud treeneri Argo Aderi käe all treeninguid alustanud Luisa pole kodust eemal olles sportimisrutiini lõhkunud. “Kuna muusikalis on palju tantsu, saan ka Tartus oma koormuse kätte, aga jooksmas käin ikka, nii kui on vaba moment ja vähegi jaksu. Teen 5–6kilomeetrisi jooksutiire,” kinnitab Luisa.

Et häält hoida, püüab ta sel nädalal siiski pisut oma jooksmiskihku talitseda: “Enne esietendust ei tahaks haigestuda!”

Muidu Luisa ilmaolusid ei pelga: “Ka talvel lumega on täiesti võimalik jooksma minna. ”

Enne muusikaliproove tegi ta Tallinnas Sparta spordiklubis trenni 4–5 korda nädalas: 2–3 korda jõusaalis ja ülejäänud kordadel rühmatreeningus, enamasti bodypump’is. “See on tore treening, kus tunned kohe reaalselt, et see mõjub!”

Eelmise aasta lõpul ütles ta Õhtulehele: “Olen täiesti kindel, et Vanemuises lavale tuleva Lotte muusikali esimeste etenduste ajaks olen tantsusaate finaali aegadega võrreldavas tippvormis. Lotte peabki ju tippvormis olema.” Luisa on kindel, et sportlik elustiil tuleb talle muusikalis kasuks. “Mul ei ole võrdlusmomenti, kuna ma pole varem sellist koormust oma õlgadel kandnud, aga arvan, et võhma on rohkem.”

Muusikalidebüüt

Luisa uneles juba tüdrukupõlves võimalusest muusikali peaosas särada. “Loomulikult! Juba see niivõrd suur väljakutse on miski, mida tahaks kunagi kogeda. See on kindlasti olnud üks minu unistusi.”

Et avalikke muusikalikonkursse on vähe, on seni lavastustesse kandideerimise võimalused napid olnud. 2010. aasta kevadel käis Luisa Estonia teatris “Pipi Pikksuka” ettelaulmisel ning teismelisena katsetel Tallinna linnahalli mõnda etendusse. “Kui ma olin 15 ja pisut vanem, tegi Muusikaliteater päris palju muusikale ja käisin massistseenidesse katsetamas, aga ei läinud õnneks,” räägib 2007. aastal Eesti esimeses superstaarisaates napilt võidust ilma jäänud lauljatar.

Nüüd kutsus Vanemuise teater ise teda Janno Põldma, Heiki Ernitsa ja Priit Pajusaare muusikali “Kosmonaut Lotte” peaossa. “Ju ma olen jätnud piisavalt positiivse inimese mulje,” viitab Luisa naeruselt lustaka loomuga Lotte tegelaskujule. Igatahes leidnud lavastaja Ain Mäeots, et just tema sobib Gerli Padari kõrvale energiliseks koeratüdrukuks.

“Kontserdil esined ainsa lauljana ja suhtled vaid oma bändikaaslastega. Laval üheaegselt näidelda, tantsida ja laulda on palju suurem vastutus. Kontserte on mul olnud mitmeid-mitmeid, aga anda suures teatrisaalis teksti edasi nii, et kõik sellest aru saaksid, on minu jaoks väga uus ja võimas kogemus. Kindlasti ka raskem,” võrdleb Luisa. “Kogu aeg on väga tähtis nii-öelda kohalolek: et sa tead, mida sa laval teed, kus asud, kellega suhtled ja mis on õige toon. Ja kontsertidel ma väga ei tantsi.”

05.05.2012