Loe

Lottet ootab ees lend kosmilistesse kõrgustesse

Tartu Postimees, Raimu Hanson

Tartu Postimees, Raimu Hanson

Ain Mäeots lavastas Vanemuises aastal 2008 «Detektiiv Lotte» ning aasta hiljem «Lotte ja Bruno muusikatunni». Mida uut pakub talle kui lavastajale «Kosmonaut Lotte»?

Praegu käivad Vanemuises Janno Põldma, Heiki Ernitsa ja Priit Pajusaare lastemuusikali «Kosmonaut Lotte» viimased proovid. Mida huvitavat pakub Lotte-teema lavastajale, kes toob selle vaatajate ette kolmandas variandis?

Kui ma oma lastele õhtuti unejuttu räägin, ei mõtle ma kunagi, mida uut see mulle pakub. On ju nii loomulik, et igasuguseid lastele mõeldud asju ükskõik millises vormis tuleb teha hästi ja huvitavalt. Tuleb teha nii, et see neid haaraks, õpetaks ja vaimustaks.

Ei ole midagi toredamat, ütlen ma nelja lapse isana, kui saada lapsed nii kaugele, et nad vaimustuvad millestki. Siin ei ole vahet, kas käsil on jutt, mäng, etendus või film.

Kas lavastada on lihtsam või raskem, kui teoksil on kolmas Lotte-lavastus?

«Kosmonaut Lotte» on mu elu üks raskemaid lavastusi, nii tehniliselt kui ka organisatoorselt. Meil on otsast lõpuni kaks koosseisu, mis tähendab trupile kahekordset pinget ja tegelikult kahe lavastuse tegemist.

Loodan, et vaev saab esietenduseks kuhjaga tasa. Praegu (kolmapäeva lõuna paiku – toim) näitavad kõik märgid, et jõuame ilusasti faasi, kus taas on tegelastel lust teha. See on kõige olulisem. Kui ei ole mängulusti, pole mõtet lavale minna.

Vahest on juba ka näha, kui kõrgele lendab kosmonaut Lotte?

See jäägu vaatajatele hinnata.

Kuidas mõjub trupile asjaolu, et äsja said eesti filmi sajandipeol Janno Põldma ja Heiki Ernits auhinna, sest žürii tunnistas nende Lotte sajandi animatäheks?

Ma olen samuti filmitegija ja mul on ääretult hea meel, et nad said auhinna. Kindlasti suureneb vaatajate huvi, aga otseselt ei anna see meile midagi juurde.

Kuidas saab «Kosmonaut Lotte» ühes koosseisus Lotte rollis hakkama laulja Luisa Värk, kes teeb sellega teatridebüüdi?

Luisa on väga tubli! Praegu, kolm päeva enne esietendust, olen Luisas kindel ega muretse tema pärast, kuigi meil on proovides veel palju teha. Ta on õnneks hoopis teistmoodi natuur ja karakter kui Gerli Padar. Ja see on väga hea. Nad on Lottena leidnud erineva tee, mängides samas ühesugust rollijoonist. Soovitan mõlemat vaadata.

Suvel tuleb Värskas taas vaatajate ette mullu väga menukalt mängitud ja teie lavastatud «Peko». Millal algavad taastusproovid ja kas trupp on muutunud?

Proovid algavad 3. juulil, koosseis on endine.

Kuidas on edenenud teleseriaali «ENSV» lavastamine?

Kui «Kosmonaut Lotte» on lavale tulnud, algab mul kohe nädalavahetusiti «ENSV» uue, juba viienda hooaja jagude salvestus. Eetrisse jõuavad need alates septembrist. Mul on väga hea meel, et iga hooajaga on läinud stsenaariumid paremaks ja et viienda hooaja algus on päris ootamatu ja naljakas.

Esietendus laupäeval

• Vanemuise suures majas esietendub 5. mail lastemuusikal «Kosmonaut Lotte».

• Autorid Janno Põldma, Heiki Ernits ja Priit Pajusaar, laulusõnade autor Leelo Tungal.

• Lavastaja Ain Mäeots, muusikajuht ja dirigent Tarmo Leinatamm, dirigent Lauri Sirp.

• Kunstnikud Iir Hermeliin ja Rosita Raud, koreograaf Janek Savolainen, valguskunstnik Palle Palmé.

• Mängivad Gerli Padar või Luisa Värk, Aivar Tommingas või Juss Haasma, Jaan Willem Sibul või Märt Jakobson, Tõnu Kilgas või Jüri Lumiste, Veikko Täär või Tanel Jonas jt.

• Osalevad Vanemuise sümfooniaorkester, ooperikoori vokaalansambel ja bänd. 
 

04.05.2012