Loe

Lotte veab muusikalivankrit

Andri Maimets, Postimees

2008. aasta sügisel näeb Vanemuises ilmavalgust muusikal «Detektiiv Lotte», mida teater tahab müüa ka välismaale. Lähiajal algab konkurss lastetükile helilooja leidmiseks.

Koostöölepingu Lotte «isade» Heiki Ernitsa ja Janno Põldmaga sõlmis teater märtsi algul. Selle järgi kirjutavad animafilmi loojad koeraplikast Lottest uue seiklusjutu, mille Vanemuine järgmise aasta novembriks lastemuusikaliks vormib.

Teatrijuht Paavo Nõgene sõnul läheb see teatrile maksma ligi miljon krooni. Lisaks annab leping Vanemuisele kümneks aastaks «Detektiiv Lotte» lavastusõigused kogu Euroopas.

Nõgene sõnul on «Lotte» uus lugu juba peaaegu valmis, praegu käib töö laulutekstide kallal. 15 lavastuses kõlava laulu sõnade autor on Leelo Tungal. Seejärel asub teater koos teksti autoritega otsima sobivaimat heliloojat.

Vanemuise üks tingimusi on, et särtsakas muusika oleks loodud mängimiseks täiskoosseisus sümfooniaorkestrile, mitte vaid väiksele bändile.

Muusika konkursiga

Nõgene möönab, et on mõne heliloojaga lavastusest juba ka rääkinud – näiteks mullu Vanemuises esietendunud «Lumekuninganna» autori Olav Ehala või heliloojatandemi, rohkelt eurolugusid kirjutanud Priit Pajusaare ja Glen Pilvrega. «Pajusaare lastelaulud on väga toredad,» kiitis teatrijuht.

Avalikust konkursist nad sellegipoolest ei loobu. «Teistelgi võib põues ideeke olemas olla ning pealegi võib leida uusi nimesid, kellest me praegu võib-olla miskit ei tea,» rääkis Nõgene.

Pealegi saavad uue muusikali heliloojaks kandideerida ka välismaalased. «Mäletame ju, et Lotte-filmis tegi kaasa näiteks lätlaste Brainstorm,» ütles teatrijuht.

Lisaks Eestis antavatele etendustele tahab Vanemuine «Detektiiv Lottega» sarnaselt animafilmiga «Leiutajateküla Lotte» võõrsil õnne proovida.

Nõgene ei soostunud veel nimetama võimalikke välisriike, kus lavalugu välja võiks tulla. Samas kinnitas ta, et Vanemuisel on head kontaktid nii Soome, Saksamaa kui ka Inglismaa teatritega.

Osatäitjaid veel ei tea

Ka on tema hinnangul veel vara rääkida näitlejatest, kes hakkavad lavastuses seni vaid kinolinalt või teleekraanilt tuntud tegelasi mängima.

Küll aga andis Nõgene mõista, et kui filmikangelastele laenasid hääled Eesti tippnäitlejad eesotsas Evelin Pangega (Lotte), siis muusikalavastuse puhul võivad need olla sootuks teised inimesed.

Kommentaar
Janno Põldma
stsenarist

Kui meile see ettepanek tehti ja Vanemuise võimalusi tutvustati, hakkasid jalad värisema.

See saab olema hoogne ja humoorikas muusikal.Peakangelased on muidugi Lotte ja tema assistent Bruno. Nad hakkavad uurima ühte suurt lugu, ent lahendavad selle käigus ka mitu väiksemat.

Üritame hoida Lotte feeling’ut, mis tähendab, et siin halbu kangelasi ei ole. Loos on palju vanu ja uusi kõrvaltegelasi, näiteks putukateansambel, kes laulab bäkki ja tantsib.

30.03.2007