Loe

Lotte paneb publiku pöördesse

Tartu Postimees

Täna esietendub Vanemuise suures majas «Lotte reis lõunamaale», milles ei ole küll nii palju seiklusi kui samasisulises raamatus või animasarjas, kuid see-eest saavad vaatajad sõita pöördlavaga.
Pöörlemise võimalust ei ole publikule Vanemuise üheski lavastuses seni pakutud.
Vähemalt inspitsient Mai Jägala, kes juhib täna õhtul lava pöörlemist, seda küll ei mäleta, kuigi tema kui vanemuislase mälu ulatub peaaegu 40 aasta taha.
Stuudios Eesti Joonisfilm aastal 2000 valminud sarja «Lotte» stsenaariumi tegid Janno Põldma, Heiki Ernits ja Andrus Kivirähk.
Raamatu «Lotte reis lõunamaale» avaldas Kivirähk 2002. aastal. Sellesama pealkirja pani ta ka näidendile, mille nüüd toovad vaatajate ette kaks Janekit.

Janek Joosti debüüt

Näitleja Joost teeb sealjuures lavastajadebüüdi, tantsija ja koreograaf Savolainen on varem maha saanud kahe tantsulavastusega.
Mõte Lotte lennureis lavale seada tekkis Joosti mäletamist mööda kaks aastat tagasi balletijuht Mare Tommingasel. Janekite arutlust jälginud näitleja Kersti Heinloo pakkus ühel hetkel välja mõtte panna vaatajad pöördlavale, et nad saaksid nende ümber toimuvat vaadata istmetelt tõusmata.
Nii nagu raamatus ja filmis, aitab linnuparvest maha jäänud väikese Pipo (Alina Karmazina) teatrilavalgi lõunamaale viia koeratüdruk Lotte (Marika Barabanštšikova).
Selleks paneb Lotte isa Oskar (Riho Kütsar) käima omaleiutatud lennumasina ja võtab kaasa kogenud rännukoera Klausi (Aivar Tommingas).

Vahepeatustes

Vahepeatustes kohtub reisiseltskond lisaks ürgjäneste pesakonnale trobikonna siniste elevantide, mägironijate Karli (Tanel Jonas) ja Friedrichi (Andres Mähar), jääkaru (Tanel Jonas) ja doktor Ave (Karin Tammaru) ning liivakookide müüjaga (Merle Jääger).
Kui vaatajad on teinud lavale pöörde peale, avaneb nende ees lõunamaa.
Mida värvilistes linnukostüümides näiteseltskond seal ette võtab, näeb esimene pöördlavatäis teatrihuvilisi (Savolaineni soovituse kohaselt eluaastais 3–83) täna.

21.10.2005