Loe

Lotte muusikal laval

Ülle Hallik, Äripäev

Vanemuise teatri suures majas jõudis esimese advendi eel lavale Janno Põldma, Heiki Ernitsa ja Priit Pajusaare lastemuusikal “Detektiiv Lotte”, milles vallatut nimitegelast kehastab Gerli Padar.

Spetsiaalselt Vanemuise teatri tarvis kirjutatud muusikal jutustab kaasahaarava loo armastatud koeratüdrukust Lottest, kes püüab välja mõelda, kelleks suurena saada.

Algav päev annab talle suurepärase idee, sest ootamatult kaob isa Oskari leiutatud suhkrumasin. Loomulikult otsustavad uudishimulik Lotte ja tema sõber Bruno detektiivideks hakata, et Sherlock Holmesi ja doktor Watsoni või Hercule Poirot’ ja kapten Hastingsi eeskujul mõistatus lahendada ning suhkrumasin üles leida. Stsenarist Janno Põldma sõnul hoitakse ka lastemuusikalis seda joont, mis multifilmidest juba tuttav: kõik tegelased on head, lavale ei astu ühtegi halba kuju.

“Detektiiv Lotte” vahetab Vanemuise repertuaaris välja juba mitu hooaega menuga mängitud lastelavastuse “Lotte reis lõunamaale”. Teatri pressiesindaja Tambet Kaugema sõnul ühendab kaht lavastust mõistagi peategelane Lotte, kuid kui seni repertuaaris olnu põhines populaarsel multifilmil, siis muusikali tarvis kirjutasid Lotte loojad Janno Põldma ja Heiki Ernits täiesti uue loo. Muusikali helilooja leidmiseks kuulutas Vanemuine välja konkursi, mille üheksa osaleja seast osutus võitjaks Priit Pajusaar.

Helilooja sõnul tähendab “Lotte” tema jaoks viimase aja kõige toredamat ja lahedamat lastelugu. “Seda eriti tänu sellele, et mul on kodus Lotte-fanaatikutest tütred. Meie peres on aeg, kui oleme selle koeratüdruku loost läbi imbunud.” Töises mõttes on see Pajusaarele olnud aga uus väljakutse ja võimalus üle hulga aja kirjutada pikemat teost kui kolm minutit ning seda sümfooniaorkestrile.

Lavastas Ain Mäeots, muusikaline juht ja dirigent Tarmo Leinatamm, dirigent Lauri Sirp, kunstnik Iir Hermeliin, koreograaf Janek Savolainen, valguskunstnik Tõnu Eimra.

Osades Gerli Padar, Robert Annus, Aivar Tommingas, Leino Rei, Maria Soomets, Maarja Mitt, Margus Jaanovits, Marko Mäesaar, Jaan Willem Sibul, Veikko Täär, Tanel Jonas, Markus Luik, Atlan Karp, Märt Jakobson jt.

Lavastuses osalevad Vanemuise Tantsu- ja Balletikooli õpilased ning Tartu Noorekoori ja Vanemuise ooperikoori lauljad, samuti teatri sümfooniaorkester.

Teatrijuht Paavo Nõgene on avaldanud arvamust, et muusikalil “Detektiiv Lotte” on olemas kõik eeldused jõuda ka väljapoole Eesti piire. Eestis on publikuhuvi tohutu ning järgmine etendus, millele pileteid saada on, toimub uuel aastal, 13. jaanuaril. Seniks kannatust.

Koos lastemuusikali “Detektiiv Lotte” esietendusega tõi Vanemuise teater publiku ette kaks uhiuut CD-plaati: ühel kõlab Priit Pajusaare “Detektiiv Lotte” ja teisel Olav Ehala “Lumekuninganna” kaunis muusika. “Lumekuninganna” jõudis Vanemuises lavale novembris 2006. Hans Christian Anderseni maailmakuulsa muinasjutu ainetel loodud lastelavastusele on kauni muusika loonud Olav Ehala ning laulusõnad on kirjutanud Leelo Tungal.

sündmus
“Detektiiv Lotte”
Vanemuise suures majas
Selleks aastaks on piletid välja müüdud
järgmine vaba etendus 13.01.2009
piletid 50-175 kr

05.12.2008