Loe

Lõputu november

Tartu Ekspress, Rasmus Rekand

Reedel, 18. oktoobril algusega kell 19 esietendub Vanemuise väikeses majas „Rehepapp“. Tauno Aintsi ooperile on Andrus Kivirähki romaani ainetel kirjutanud libreto Urmas Lennuk.

Lavastaja on Marko Matvere, nimiosa laulab Tõnis Mägi, kes teeb oma debüüdi ooperižanris.
Helilooja Tauno Aintsi on Kivirähki kirjanduslik maailm alati vaimustanud: „Just oma karakterite, ootamatuste ja kujundite poolest. Ka muusikalises maailmas pean just neid nimetajaid väga olulisteks. Loomulikult seisnes probleem valikutes – mida välja jätta ja kuidas moodustada uus tervik?
Kõige suuremaks inspiratsiooniallikaks oli vastuolu ooperimaailma ja „Rehepapi“-maailma vahel. Mulle meeldib arvata, et sündisid muusikalised lahendused, mis muutsid ka oma teguviisidelt eemaletõukavad tegelaskujud korraga justkui omadeks ja mõistetavateks. Rääkimata ülejäänutest.“

Igilootev rahvas

Ühel määrdunud maal elab kummaline segu rahvast, kes usub ja loodab ikka paremat, kuigi neid ümbritseb aasta läbi üks lõputu november. Trööstitu keskkond on seda rahvast küll morjendanud, aga ometi suudab ta uskuda, loota ja parematel päevadel isegi armastada.
Loo keskmes on Rehepapp Sander, kes vaatab oma rahva kasuahnust ja suuremaid ning väiksemaid unistusi pealt, püüdes neid suunata inimlikematesse sfääridesse. Aga aeg on sant ja keskkond kõle. Nõnda ei saa just öelda, et see oleks Sandrile kerge töö.
Kireva tegelaskonna hulgas leidub nii neid, kellele saame inimestena kaasa tunda, kuid ka neid, keda tahaks vihata. Arhailisele taustale vaatamata on tegelaste mured, soovid ja ootused ka tänapäeval mõistetavad. Lõpuks oleme kõik vaid inimesed.
Kivirähk on loonud suurepärase ja vaimuka üldistuse, milles ei puudu ei huumor ega ka ühiskonnakriitika. Ooperilavastuses on püütud seda kõike vaid võimendada.
Ooperi „Rehepapp“ muusikajuht ja dirigent on Paul Mägi, dirigeerivad veel Lauri Sirp ja Taavi Kull. Lavastuse kunstnik on Iir Hermeliin, koreograaf Marika Aidla ning valguskujundaja Imbi Mälk.
Osades Tõnis Mägi, Lauri Saatpalu, Merle Jalakas, Kädy Plaas, Reigo Tamm, Karmen Puis, Märt Jakobson, Rasmus Kull, Pirjo Püvi, Valentina Kremen, Jaan Willem Sibul, Simo Breede, Kristiina Raahel Uiga või Liisa Tämm, Janek Savolainen ja Vanemuise ooperikoor.
Peale ooperi „Rehepapp“ toob Vanemuine sel hooajal lavale teisegi algupärandi – Eduard Tubina „Reigi õpetaja“, mis esietendub 4. aprillil 2014.

17.10.2013