Loe

Looduse stiihia käitus Vanemuise baleriinidega karmilt

Raimu Hanson, Tartu Postimees

Raimu Hanson, Tartu Postimees

Raimu Hansoni reisikirja 1. aaria!

Kui Vanemuise koorilaulja ja mitmeski lavastuses aariatega rahva ette astunud Laili Jõgiaas täna hommikul kell 5.50 Tallinna sadama hotellis Portus liftiga esimesele korrusel laskus, hüüatas ta imestunult «O, my godness!».

Vanemuislased olid Soome Rahvusooperisse oma «Peer Gynti» ja «Tosca» etenduste viimiseks juba eelmisel õhtul Tallinnasse kogunenud. Et külalisetendustel reisiväsimus vaatajatele ja kuulajatele silma ei hakkaks, sest ühtejärge Tartust Tallinna ja tulistvalu sealt Helsingisse põrutada on vägagi väsitav.

Hotelli suhtelises rahus ööbinud Laili Jõgiaasale silma hakanud hommikusöögisaba ulatus liftiukseni. See pani kahtluse alla vanemuislaste õigel ajal lahkumise hotellist sadamasse. Ometi kulges hommikusöök kiirkorras nõnda, et laev Superseacat võis õigel ajal, kell 7.45 otsad anda ja kursi Soome pealinna poole võtta.

Ent Helsingisse jõudis Vanemuine kavandatust pool tundi hiljem. Sest meri tormas nõnda, et laine pesi laevukese aknad puhtaks ja paiskas Sea poe (Sea shop) lõhnavete pudelid ja kreemitotsikud kolinal põrandale. Karm oli looduse stiihia ka baleriinidega. Nii näiteks leidis seinast ja torust kinni hoidnud balletisolist Marika Aidla ennast ühel hetkel silmitsi lõhnaveega «Dolce & Gabbana light blue pour homme».

Sadamas läks seevastu kõik nagu õlitatult. Välja arvatud sekeldus kooriartisti Endel Krooniga. Mees oli lasknud end passipildile jäädvustada vuntsidega, kuid nüüd vuntsid maha ajanud. Soomlane vahiputkas tunnistas imelikku vuntsitust õige mitu minutit ja kutsus isegi ülemuse enneolematut näo ja pildi sobimatust kaema.

Sadamas võttis poolteistsada vanemuislast vastu teatrijuht Paavo Nõgene isiklikult ja juhatas esimese bussitäie ooperimaja poole teele. Tartu Postimehe esindajale oli tal säravi silmi teatada, et tänases soome mõjukaimas päevalehes Helsingin Sanomat on väga tunnustav arvustus Vanemuise sõnalavastuse «Suurema kurbuseta» kohta.

Mida arvab soome teatrikriitika vanemuislaste tantsulavastuse «Peer Gynt» kohta, seda saab näha täna õhtul. Äsja lõppes proov ja buss tõi muusikud ning seejärel tantsijad nende siinsesse ööbimispaika, hotelli Scandic Grand Marina. 

01.11.2007