Loe

Linlased müüvad oma hinge

Kerttu Jänese, Tartu Postimees

Kerttu Jänese, Tartu Postimees

Võetakse laene, makstakse protsente, ostetakse kortereid, istutakse restoranis, käiakse kaubamajas ja arvutatakse ja arvutatakse…

See on maailm, kus naine ei sünnita ise, vaid palkab selleks teise inimese. Töölepingusse on sisse kirjutatud, et naine ei tohi rasestuda. Loendamatuid, välja ostmata või maha müümata väärtusi selles elus ei ole. Homme esietendub Sadamateatris Vene noorema põlve ajakirjaniku Viktoria Nikiforova «Jooksvad kulud», mille lavastajaks on Aljona Anohhina Moskvast.

Tegelased selles maailmas on väga erinevaid: prostituudid, panga laenuosakonna töötajad, arstid.

Tragifarss

Psühholoogiline realism see tükk siiski pole, kuigi etenduses näeb pildikesi elust – stseenid pangas, kodus, korteris, kaubamajas. «See on siiski teatraalne, mänguline teater,» märkis näidendi tõlkinud lavastaja assistent ja Vanemuise draamajuht Sven Karja. «Publik ei näe puhast elu peegeldust, nähtut tuleb võtta teatud nihkega.»

Karja sõnul on «Jooksvad kulud» ühelt poolt Moskva lugu, kuid inimeste vahe erinevates riikides ei tohiks olla nii suur, et konflikt jääks mõistmata. «Mõnel hetkel unustab vaataja kindlasti ära, et ta vaatab vene lugu,» arvas Karja.

Näidendi žanri ei ole kerge määratleda. «Mingil kujul on see lugu naljakas, samas väga õudne, aga ka kurb – äkki siis tragifarss,» pakkus Karja.

Aljona Anohhina on lavastanud Eestis varem kahel korral, seda Vene Teatris.

Vene lavastaja

Vene lavastaja leidmine oli seekord omaette eesmärk. «Sellised kooslused toimivad enamasti, vene lavastaja tuleb vene materjaliga,» nentis Karja. «Ta tegeleb sügava analüüsiga ja harutab kõik tegelaste motiivid lahti.» «Jooksvad kulud» pidi Vanemuises etenduma juba eelmisel aastal, kuid siis ei leitud lavastajat. Eesti lavastus on Viktoria Nikiforova näidendi esimene võõrkeelne esitus, teoksil on aga ka teksti tõlkimine hiina keelde.

Viktoria Nikiforova ise on öelnud, et tema näidendi tegelased usuvad, et suudavad kõike siin elus prognoosida ja välja arvestada. Näidend vaatab halastamatult suurlinlase ellu – nihestunud väärtushinnangud ja elavaks kalkulaatoriks muutunud inimesed.

«Jooksvad kulud»
• Viktoria Nikiforova näidend rahast ilma vaheajata
• Esietendub homme Sadamateatris
• Lavastaja Aljona Anohhina (Moskva)
• Kunstnik Dmitri Razumov (Moskva)
• Valguskunstnik ja muusika kujundaja Aleksander Žedeljov (Vene Teater)
• Lavastaja assistent ja vene keelest tõlkija Sven Karja
• Osades Tanel Jonas, Marika Barabanštšikova, Jan Uuspõld, Alina Karmazina, Jüri Lumiste, Raivo Adlas, Martin Kõiv ja Helen Hansberg
• Kasutatud muusika: Nina Simone, Gotan Project, Ljuk jt 

19.10.2007