Loe

Lesbist peategelasega lavalugu käsitleb kunstlikku viljastamist

Raimu Hanson, Tartu Postimees

Vanemuises võrsub praegu esietenduseks Katariina Libe näidend «Võrsed». Vanemuise teatel käsitleb see esimesena Eesti teatrilavadel muu hulgas kunstliku viljastamisega seotud küsimusi. Lavastaja ja muusikalise kujundaja Tiit Palu sõnul on see valus lugu sellest, kuidas viimane sõna kuulub elule.

Eluline näidend võitis Eesti teatri agentuuri mullusel näidendivõistlusel esimese preemia. Just seal jäi näidend silma žüriisse kuulunud Tiit Palule. «Võrsed» on näidend suurtest muutustest inimese elus, lootusest, võimalusest ja kaduvusest. «Võrse on taime esimese aasta kasv, uus algus, elujõud. Aga see ei pruugi jääda püsima,» ütles Palu.

Peategelane Paula

Näidendi peategelane on Ragne Pekarevi kehastatav 40-aastane Paula. Ta on edukas naine, arhitektuuribüroo juht, kes on jõudnud oma elus töisesse ja ka eraelulisse kriisi. Lavateose kesksed teemad on soov saada last ja lastetus.

Soome tõlkija, teatri– ja kirjanduskriitik Varja Arola, kes oli samuti žürii liige, märkis mullu 11. novembri Sirbis muu hulgas, et peategelane on lesbi ja tema elukaaslane biseksuaalne.

«Vähemusi, sealjuures etnilisi, rahvuslikke, usulisi, soo- ja seksuaalvähemusi, käsitletakse eesti teatris harva. Nii nagu naisrollide kirjutamisel-lavastamisel, langetakse ka vähemuste kajastamisel kergesti stereotüüpide lõksu. «Võrsed» on aga eelarvamustest vaba. Osalt seetõttu mõjub näidend eriti värske ja nüüdisaegsena,» lisas Varja Arola.

«Autor Katariina Libe on leidnud usutava vormi ja nüüdisaegse loo, ja näitlejatel on, mida mängida. Teatris huvitab meid see, mis toimub inimese sees. «Võrsed» on lühikeste stseenidega, filmilik, valus lugu sellest, kuidas viimane sõna kuulub elule. Eesti teater vajab eesti lugusid,» rõhutas Palu.

«Võrsetes» on kannatusi, aga lõpp on helge. «Ühe teemana on näidendis näiteks peategelase soov saada laps,» rääkis Katariina Libe. «Arstid on arvamusel, et ta on oma sooviga hiljaks jäänud. Idee lastetusest ja kunstlikust viljastamisest oli mulle võõras ja võimaldas huvitavat mõttemängu. Sain panna kirja, mida võiks tunda keegi, kes on sellises olukorras.»

Sadamateatris on vaatajate ees näitlejad Ragne Pekarev, Kärt Tammjärv, Veiko Porkanen, Robert Annus, Jaanus Tepomees, Merle Jääger ja Katrin Pärn.

Esietenduse eel

Raamatusse on koondatud 2021. aasta näidendivõistluse parimad tööd. Kogumiku on koostanud teatriagentuuri dramaturg Heidi Aadma.
Tiit Palu juhitud vestlusringi on lubanud teiste hulgas tulla Katariina Libe.

(Tartu Postimees, 20.10.2022)

20.10.2022