Loe

Leiutajateküla Lotte

SLÕhtuleht

Vanemuise värske etendus «Lotte reis lõunamaale» lükkab armsa koeraplika seiklustele jälle hoo sisse. Tulekul on uus film ning veel terve rodu kihvte asju – raamatud, lauamäng ja koguni Lotte šampoon!
Oktoobris esietendunud «Lotte reis lõunamaale», kus eesti laste lemmikut kehastab Marika Barabanštšikova, on nii popp, et piletit ei saa isegi jaanuarikuistele etendustele. Kuid ärge heitke meelt, Lotte-fännid! Hakkaja koeraplika näitab end peatselt hoopis teisel kujul. Kohe-kohe jõuab poodidesse Lotte piltidega värvimisraamat ja selle sabas audioraamat «Lotte reis lõunamaale», kus Andrus Kivirähki mahlakale jutustusele annab hääle Anu Lamp.
Ent see on alles algus. 1. septembril esilinastub Eesti kinodes uhiuus linateos «Leiutajateküla Lotte», mille kallal käib Eesti Joonisfilmi hubases majakeses Tallinnas Roo tänavas kibe töö. Nii kibe, et kunstnik Heiki Ernitsal kukub kord nädalas prilliklaas eest ära. Lugu ise on lõpuni valmis. Selle kirjutasid Kivirähk, Ernits ja teine režissöör Janno Põldma kolme peale kokku nagu telesarja «Lotte reis lõunamaale» ja «Lepatriinude jõuludki».

Brainstormi Renars laulab eesti keeles

Mida siis Lottega seekord juhtub? Ta leiab koos oma sõbra, kassipoeg Brunoga merest vana ja vettinud raamatu, mille vahelt kukub välja mesilane. Ilmneb, et Jaapanist tulnud mumm on aednik, aga ka kõva judosportlane. Ta õpetab judovõtteid nii Lottele kui ka Leiutajateküla ülejäänud asukatele, kes panevad need igapäevaelus kohe käiku. Näiteks seamamma saadab oma üleannetud põrsad õhtul puusavõtte abil voodisse. Aga Lottest saab nii kõva judoplika, et teda ootab üks kauge võistlusreis.
Kõike ei taha välja rääkidagi, nii mõnus lugu on. Mis peaasi, keegi ei tee kellelegi liiga nagu Ameerika animafilmides. Aga selle eest, et Lottest judoka kujuneb, tuleb tänada Indrek Pertelsoni. Just meie judokuulsus Põldmale ja Ernitsale seda ideed soovitaski, sest tema meelest sobib Lotte sõbralik ja vägivallatu loomus judo põhimõtetega.
Märtsi lõpuks peab film valmis saama. Siis hakkavad eesti tippnäitlejad – näiteks Anu Lamp, Mait Malmsten, Marko Matvere – oma teksti sisse lugema. Selleks ajaks peab ka Brainstormi solist Renars Kaupers eesti keele ära õppima, sest filmis kõlab kaks laulu tema sulest. Ning ta on lubanud need ise linti laulda. «Lotte» tegijad said fondilt Eurimages raha sel tingimusel, et kampa võetakse teinegi Euroopa Liidu riik. Võeti Läti.

Oma raamat nii suurtele kui ka väikestele

Kui Eestis pusib filmi kallal umbes 30 inimest, siis Lätis töötab judoplika seikluste kallal teist samapalju ja rohkemgi. Oma töögrupp on ka Ukrainas. Arvutid inimesi asendada ei suuda, sest tegelasi saab liikuma panna üksnes käsitsi joonistades. «Iga sekundi kohta tuleb 12 joonistust,» seletab Ernits, miks joonisfilmide valmimine nii kaua aega võtab. Ja kulukas on «Leiutajateküla Lotte» samuti. 28 miljoni kroonine eelarve olla Baltimaade filmide hulgas kõigi aegade suurim.
Järgmisel aastal tuleb Lotte-teemalistele vidinatele lisa. Tulekul on virsikulõhnaline šampoon, mis ei aja nutma, ning lõbus lauamäng. «Arvutimängu tegemine läheks liiga kulukaks,» seletab filmi produtsent Riina Sildos. Kui «Leiutajateküla Lotte» on kinno jõudnud, tasub ootama hakata samanimelist raamatut. Ilmselt tuleb raamatuid lausa kaks – suurematele ja väiksematele.
Nii «Lepatriinude jõulud», «Lotte reis lõunamaale» kui ka peatselt valmiv film on Euroopas ning kaugemalgi elevust tekitanud. Lotte seriaal pälvis preemia 2002. aastal Moskvas rahvusvahelisel lastefilmide festivalil Golden Fish. «Leiutajateküla Lottele» on loota lausa superlepingut, mis filmi kogu maailma kinolinadele lennutab. Kas unistus Disneylandi-sarnasest Lottemaast on liiga suurejooneline? «Meie Lottemaa on Tallinna Kaubamajas täiesti olemas,» ütleb Sildos. See on ju ainult laste mängutuba? «Mängutuba on sama väike kui Eesti turg.»

Veel üks Lotte…
* Lotte voodipesu | Lotte ja tema sõprade piltidega voodipesu ning kardinad on Kreenholmi tehase menukaup. Koeraplika vastu põske, põõnutavad oma kodus tuhanded lapsed. Mõne suurtellimuse on teinud ka lasteaiad.
* Lotte jäätis | Tallinna Külmhoone on Lotte jäätise valmistamise praeguseks lõpetanud, kuid lastele maitses see imehästi.
* Lotte judoturniir | Mullu märtsis korraldas Indrek Pertelsoni spordiklubi Condor esimese Lotte-nimelise rahvusvahelise laste judoturniiri. Tänavu toimus see alles hiljaaegu – 30. oktoobril.
* Lotte matemaatika-õpik | Kirjastus Koolibri andis 2003. aasta sügisel välja Lotte matemaatikaõpiku teisele klassile. Lotte, Klaus, Pippo ja teised tegelased õpetavad lastele kujundeid ja kaaluühikuid.
* Lotte šampoon | «Leiutajateküla Lotte» toob poeriiulitele lõbusad šampoonipudelid. Virsikulõhnaline šampoon sobib lastele oivaliselt, sest silma minnes ei aja ta kedagi nutma.
* Lotte mängumaa | Mullu 14. juulil Tallinna Kaubamaja kodumaailmas avatud mängutuba on laste suur lemmik. Hullata saavad seal nii väiksemad kui ka suuremad. Nädalavahetusel õpetatakse soovijatele meisterdamist. Kahju ainult, et mängumaa kõrvalt on kadunud kohvik, kus emad-isad jalga puhata said.

12.11.2005