Loe

Legendaarse balletijuhi kalmul avati mälestuskivi

Sakala

Eile, Vanemuise kutselise tantsuteatri rajaja ja kauaaegse balletijuhi Ida Urbeli 105. sünniaastapäeval kogunesid Vanemuise ja Ugala esindajad Viljandi Vanale kalmistule, et avada tema kalmul hauakivi.
Vanemuisest olid balletijuht Mare Tommingas, kauaaegne priimabaleriin Jelena Poznjak-Kõlar, tantsija Aivar Kallaste, Ugalast teatrijuht Peeter Tammearu ja endine vanemuislane, liikumisjuht Oleg Titov.
Ida Urbeli mälestuskivi valmis Vanemuise teatri ja selle balletiveteranide eestvedamisel ning Eesti Kultuurkapitali toel.
Vanemuise kauaaegne balletitantsija Ernst Raiste rääkis, kuidas ühel ja samal ajal alustasid tühjalt kohalt Ida Urbel Vanemuises ja Rahel Olbrei Estonias. «Nüüd oleme jõudnud nii kaugele, et meil on kaks kutselist balletitruppi.»
Vanemuise teatrisse läks Ida Urbel Ugala tantsujuhi kohalt 1935. aastal, tema eestvedamisel loodi Tartus alaline tantsurühm.
Legendaarse balletijuhi mälestuseks korraldab Vanemuise teater Tartus iga kahe aasta tagant I.D.A. tantsufestivali. Järgmine festival on tuleva aasta detsembris.

17.12.2005