Loe

Lavastuses liitub tants animatsiooniga

Tartu Postimees

Homme saab Vanemuises esietendusküpseks Mai Murdmaa tantsulavastus «Alice Imedemaal», mille vaatajad näevad tavapäraste dekoratsioonide asemel arvutis valminud justkui kolmemõõtmelisi kujutisi.
Lavastus põhineb briti kirjaniku Lewis Carrolli fantaasiarikkal lasteraamatul Alice’ist. Tüdruk kohtub unes paljude veidrate tegelastega.
«Raamatust jõudis lavastusse enam-vähem kõik, ainult et muudetud kujul,» rääkis lavastaja. «Üks on ju kirjandus- ja teine lavateos.»
Tegevuse unenäolisust rõhutavad kostüümid ja lavakujundus, mille looja Kaspar Jancis on seni tuntud kui auhinnatud animafilmide «Romanss» ja «Weitzenbergi tänav» autor.

Kujundatud arvutis

«Alice Imedemaal» on Jancise esimene lavastusekujundus. «Suuremalt jaolt on see tehtud 3D arvutianimatsiooni programmis,» ütles ta.
Selline programm tekitab kujutise projitseerimisel ekraanile mulje ruumilisusest. Näiteks kardina liikumine Alice’i toas paistab ehtsa tekstiili lehvimisena tuules.
Vaatajad näevad seda kõike laval ekraanidelt. «Vahepeal on projektsioon dekoratsiooni asemel,» rääkis Jancis.
Kujundus nagu ka libreto valmis lavastaja ja kujundaja – ema ja poja – koostöös, milles Jancise sõnul tuli aeg-ajalt ette tuliseid vaidlusi.
Kujundamisel tuli arvestada ka muusikaga, mille on just nimelt seda lavastust silmas pidades kirjutanud moskvalane Sandor Kallós.
Rahvusvaheliselt tunnustatud helilooja, paljude animafilmide muusika autor on teinud Murdmaaga koostööd varemgi – aastal 2001 Estonias «Pulmareisi» lavale toomisel. «Ta on vaimukas ja oskab huumorit muusikas väljendada,» ütles Murdmaa.
Muusika on osaliselt salvestatud. «Kui teha niisugust multimeedialavastust, peab muusika olema kirjutatud kokku pildiga, et ei tekiks eksimusi,» selgitas lavastaja.
«Alice Imedemaal» kui helitöö on väga värske, mõni partituuri osa kannab aastaarvu 2004. «See on kirjutatud concerto grosso vormis, seitsmele solistile ja sümfooniaorkestrile,» rääkis dirigent Lauri Sirp.
Orkestri salvestis on DVD-l, samuti arvutianimatsioon. «See on esimene balletilavastus, mille etenduse ajal ma ei pea jälgima, mis toimub laval, vaid kuulan, mis toimub salvestisel,» ütles dirigent. «Seekord ma ei pea andma etendusele tempot.»
Seitse solisti orkestriaugus annavad Sirbi sõnul elektroonilisusele juurde inimliku mõõtme. «Nõnda on elavat inimhinge nii selles, mis on laval näha, kui ka selles, mis on saalis kuulda,» ütles ta.

Nimiosas korealanna

Alice’i osa tantsib korealanna Hye Min Kim, kes asus Vanemuises tööle mullu sügisel. Lavastuses teeb kaasa kogu Vanemuise balletitrupp, samuti draamanäitleja Andres Mähar.
«Alice Imedemaal» on Mai Murdmaa kolmas tantsulavastus Vanemuises: «Kirgastumine» tuli lavale 1985. ja «Armastuse tango» 2002. aastal.

Alice Imedemaal
• Vanemuise suures majas esietendub 7. veebruaril kell 18 lavastus «Alice Imedemaal», mille muusika on kirjutanud Sandor Kallós.
• Mai Murdmaa lavastus põhineb Lewis Carrolli (1832- 1898) raamatul.
• Kostüümide ja lavakujunduse autor on Kaspar Jancis.
• Tantsib Vanemuise balletitrupp, nimiosas Hye Min Kim.

06.02.2004