Loe

Lavastus tunneb lõbunaistele kaasa

Tartu Postimees

Algamas on Moskva olümpiamängud, millega N Liit tahab näidata oma üleolekut kapitalistlikust maailmast. Kõik paistaks laitmatu, kui vaid prostituudid silma alt ära saaks. Niisiis – tuleb nad pealinnast välja saata.
Kui vene näitekirjanik Aleksander Galin oma «Tähed hommikutaevas» kirja pani, ei tundunud lavastamine nõukogude ideoloogia vastalise teema tõttu kuigi võimalik.
Perestroika uksele koputamise aegu võttis aga dramaatiliseks jutustuseks liigitatud näidendi käsile tipplavastaja Lev Dodin. Lavastus sai nii hea, et aastast 1987 on seda Dodini teatris ehk Sankt-Peterburgi Väikeses Draamateatris mängitud tänini enam kui nelisada korda.
Täna esietendub Galini näidend lõbunaistest Sadamateatris. Lavastaja Eva Klemets on seisukohal, et prostituute ei tule hukka mõista.

Laval viis naist

Vaatajate ees on viis naist, kellest oma keha müüjaid on neli – Maria (Alina Karmazina), Anna (Külliki Saldre), Lora (Katrin Pärn) ja Klara (Piret Simson). Viies naine on kohalik tuletõrjuja Valentina (Merle Jääger).
Mehi astub mängu kaks – seadusesilm Nikolai (Tanel Jonas) ja vaimuhaigla patsient Aleksander (Andres Mähar).
Kõikide nende saatused ja ellusuhtumised ristuvad maakolka viletsas, tosina reformvoodiga barakitaolises ruumis.
Oma lavastuses rõhutab Klemets inimlikkust. «Prostituudid on eelkõige inimesed ja kuidagi sellele teele sattunud,» märkis ta. «Galin on väga hästi tabanud naiselikku ohvrimeelsust, lunastajaks olemist ja lunastuse vajalikkust.»
Lunastus on mõiste kristlusest. Lavastuse kavaleht juhib tähelepanu sellele, et kõikide tegelaste nimed on tuletatud pühakute nimedest.

Autor andis nõu

«Tähed hommikutaevas» on tõlkinud Sven Karja, kes võttis ka näitekirjanikuga ühendust, kui lavastamisel tekkis tarvidus nõu küsida. Esietendusele Galin ei tule, sest ta on praegu New Yorgis, aga on lubanud kindlasti veel sel kevadel Tartusse vaatama tulla.
Dodini lavastatud «Tähti hommikutaevas» kavatseb Klemets minna Peterburisse kindlasti vaatama. Praeguseni ei ole ta seda teinud.
«Kui ma näen teist tõlgendust, jään ma sellesse kinni,» selgitas ta. «Mulle võib tunduda, et see on ainuvõimalik lahendus.»
Varem on eesti keeles mängitud Galini kaht näidendit: 1983. aastal esietendus Noorsooteatris «Idatribüün», mille lavastas Kalju Komissarov, ning samal aastal Eesti Televisioonis «Retro» (Tõnis Kask).

Lavastaja Tallinnast
• «Tähed hommikutaevas» lavastab vanemuislastega Sadamateatris Tallinna Linnateatri lavastaja Eva Klemets (29), kes on lõpetanud aastal 2004 kõrgema lavakunstikooli lavastaja erialal.
• Pärast kooli lõpetamist on ta lavastanud Jaan Koha «Kaubamaja», Jaan Tätte «Meeletu» ja Rikard Bergqvisti «Birdy».
• Ta on osalenud näitlejana sellistes lavastustes nagu «Valge laev ja taevakäijad» (2004, Albu mõis) ning «Lemminkäinen» (2005, pärimusteater Loomine).

24.03.2006