Loe

Lavastus maksab auto hinna, aga suurprojekt ligi kümme miljonit

Tiiu Laks, Eesti Päevaleht

Tiiu Laks, Eesti Päevaleht

2008. aasta kulukamate lavastuste nimekirja tipus on suurprojektid, mis meelitasid ka palju publikut. Nende esirinnas marsib „Tagasi Vargamäele”.

Linnateatri suurprojekt „Tagasi Vargamäele” läks maksma kaheksa miljonit krooni ning tõi Vargamäe metsade ja küngaste vahele, tuulistele väljadele nii päeval kui ka öösel kokku üle 15 000 pealtvaataja. Tegelikkuses oli tegu kolme lavastusega, millest kaks olid juba varem Linnateatri kodulaval mitu korda etendunud. Neile lisandus Rakvere ja Endla teatri ühislavastus „Vargamäe kuningriik”.

Vanemuise rokkooper „Ruja” läks maksma 4,4 miljonit krooni, kuid kaheksa etendust tõi Tartu kesklinnas kõrguva hiigelekraaniga lava ette istuma üle 22 000 inimese ja DVD kujul kogub see vaatajaid edasi. Nende kahe suurlavastuse järel on traditsiooniliselt suurejoonelised ooperi- ja balletilavastused, nagu näiteks aasta alguses Vanemuises esietendunud ooper „Trubaduur” (1,1 miljonit krooni) või muusikal „Sugar” (918 649 krooni) ja operett „Savoy ball” (958 008 krooni). Üle pika aja taas ooperilavale jõudnud Eesti omalooming, Mari Vihmandi „Armastuse valem” läks Estoniale maksma üle 900 000 krooni.

Hind ei määra kvaliteeti

Samal ajal oli näiteks Theatrumi terve aasta eelarve umbkaudu 2,5 miljonit krooni, millest pool miljonit oli mõeldud Püha Katariina kiriku tarbeks. „Novembrikuus pole Püha Katariina kirikus püsivalt tegutsetud juba aastakümneid,” kommenteeris tegevjuht Marius Peterson. „Nüüd on seal soojem ja sisse on ehitatud ka tualettruumid.” Üldiselt jäi 2008. aastal teatrilavastuste keskmine maksumus paari-kolmesaja tuhande krooni kanti. Ent näiteks Võrumaa teatriateljee populaarne „Võrumaa rituaalid vol. 3” läks maksma 121 500 krooni ja välja tuli teisigi häid, odavalt tehtud lavastusi. Endla teatri asedirektor Roland Leesment kommenteeris, et lavastuse ettevalmistamise kulud ei määra seda, kas lavastus õnnestub või mitte. „Hea teater sünnib ikka hoopis teistel tingimustel,” on ta kindlal arvamusel. „Mõni idee vajab teostamiseks rohkem vahendeid, mõni vähem.”

Kallimad lavastused 2008. aastal

„Tagasi Vargamäele” (Linnateater) 8 miljonit krooni „Ruja” (Vanemuine) 4,4 miljonit „Lumivalgeke ja 7 pöialpoissi” (Estonia) 2,3 miljonit „Minu veetlev leedi” (Estonia) 1,64 miljonit „Tristan ja Isolde” (Estonia) 1,61 miljonit „Trubaduur” (Vanemuine) 1,1 miljonit „Sugar” (Vanemuine) 918 649 „Savoy ball” (Vanemuine) 958 008 „Armastuse valem” (Estonia) üle 900 000 „President 1939” (Estonia) üle 300 000

03.12.2008