Loe

Lavastaja Toompere jr loodab saada parimat

Tartu Postimees

Lavastaja Hendrik Toompere jr alustas eile lavastuse «Sada aastat…» peaproovi enam kui veerand tundi väldanud märkuste esitamisega trupile – et publik saaks juba laupäeval näha-kuulda parimat.
«Saja aasta…» vaataja silmadele ja kõrvadele avaneb etenduse algul džungel, kus võitlevad ahvidena kaks poolpaljast noort meest.
Ärevust lisab järgmine stseen, millest üks külamees lahkub verisena. Kohe seejärel kruvivad pinget häirekellana kaikuvad teravad helid.
Järgneb mahalaskmise stseen. Just sellega algab ka Gabriel García Márqueze romaan «Sada aastat üksildust», mille ainetel on näidendi «Sada aastat…» (algselt «Külavanem») kirjutanud Toomas Hussar.

Kohtumine jääga

Umbes kolmandal minutil on laval korraks tegevus, millest maailmakuulsas romaanis on juttu esimese peatüki viimasel leheküljel – banaanipiirkonna inimeste esimene kohtumine jääga.
Erineval ajal toimunud sündmuste lõikumine seejärel peatub ja rohelise tule saab rahulikum eluvoogamine.
Vaatajad saavad heita pilke Macondo küla asutanud José Arcadio Buendía (Riho Kütsar), tema naise Úrsula (Külliki Saldre) ja poegade (Tanel Jonas ja Raivo E. Tamm) ellu. Kuid peagi haakub tegevusse taas tulevikumälestusi.
Mitmetest üksiklugudest koosnevas tervikus on lavastajale olulisim see lugu, mida veab Kütsari mängitud José.
Tema kaudu saab näidata, mida teeb inimesega tsivilisatsioon ehk mis saab siis, kui pooleldi tsiviliseerimata külast kasvab suur linn selliste nähtustega nagu võim, sõda ja tehnikaimed.
Toompere ei ole Vanemuises varem lavastanud. Kõige hämmastavam oli tal siin kogeda oma kujutluspildi purunemist: ta vajanuks lavale keelpillikvartetti ja ta eeldas, et Vanemuise orkestrist saab selle võtta, kuid kvartetti ei saanud.
Selle asemel on laval duo, millest üks muusik on Vanemuise kontrabassist Jaanus Roosileht ja teine on mitmes bändis kaastegev multiinstrumentalist Mait Sikk.
Muusikalise kujunduse teinud Andreas W on duo elava musitseerimise sulandanud arvutiga loodud helipilti.

Ajagraafikust maas

Lisaks kvarteti asendumisele duoga on lavastajat proovide tegemises häirinud mõned tehnilised probleemid.
Need tulenevad tema meelest sellest, et Vanemuine koosneb mitmest üksusest – ballett, ooper, orkester ja draamaosakond –, mis on ühtekokku prioriteete hajutanud.
Lavastaja märkis eile peaproovi vaheajal, et ta on oma normaalsest töögraafikust nädala maas, mistõttu laval ei ole pilt nii puhas nagu vaja ja seetõttu kaob osa emotsionaalseid mõjusid ära.
«Aga vaataja ei pruugi sellest aru saada,» lisas Toompere. «Näitlejad ja kogu meeskond annavad endast parima ja ma arvan, et laupäevaks saab lavastus sellisesse konditsiooni, kus ta olema peaks.»
Täna on lavastuse «Sada aastat…» kontrolletendus. Homme kogunevad vaatajad Vanemuise suurde majja esietendusele.

«Sada aastat…»
• Homme, 28. jaanuaril esietendub Vanemuise suures majas Toomas Hussari näidend «Sada aastat », mis on kirjutatud Gabriel García Márqueze romaani «Sada aastat üksildust» ainetel.
• Lavastaja Hendrik Toompere jr, kunstnik Ervin Õunapuu, kostüümikunstnik Pille Jänes, muusikaline kujundaja Andreas W, valguskujundajad Hendrik Toompere jr ja Tõnu Eimra.
• Osades Riho Kütsar, Külliki Saldre, Tanel Jonas, Raivo E. Tamm, Katrin Pärn, Ao Peep, Herta Elviste, Lembit Eelmäe, Alo Kurvits, Margus Jaanovits, Alina Karmazina, Piret Simson, Andres Mähar, Jüri Lumiste, Raivo Adlas, Kais Adlas jt.

27.01.2006