Loe

Lavastaja näeb vaimusilmas operetigala publikut suudlemas

Tartu Postimees

Kuigi täna Vanemuises esietenduv «Ah, ilma naisteta…» koosneb põhiliselt naisteteemalistest operetihittidest, ootab lavastaja Arne Mikk saali lisaks meestele ka teistsuguseid teatrihuvilisi.
Operetigala koostamisel tuli jälgida, et laulunumbrid oleksid kõik kuidagi naistega seotud.
«Ilma naisteta on kurb maailm… Naisi suudlen meeleldi… Raske mõista on veetlevat naist… Iga naine ükskord armub…» loetles lavastaja. «Need motiivid on olemas kogu kavas.»
Operetigala «Ah, ilma naisteta…» on rohkem niisiis meestele mõeldud?
«Ei. Ma arvan, et vaatama tulevad ikka abikaasad koos,» oletas Mikk. «Ma arvan, et kui operetikavas laval lauldakse ja suudeldakse, siis on ju tore, kui ka saalis keegi võtab oma daamil käest kinni või suudleb teda.»

Laulunumbrite valimine

Operetigala «Ah, ilma naisteta…» numbrite valikul järgisid rahvusooperi Estonia lavastaja ja peadirektori nõunik Arne Mikk ning Vanemuise dirigent Lauri Sirp kaht põhimõtet.
«Panime paika printsiibi, et võtame fragmente nendest operettidest, mis ei ole praeguses repertuaaris,» rääkis Mikk. «Me ei mängi siin midagi näiteks «Marizast» ja «Bajadeerist».»
Publik kuuleb igihaljast ja kaunist muusikat, saab nautida tantsu, nalja ja romantikat.

Kostüümide tuulutamine

Lavakujundus on uus, kuid kostüümid on peaaegu kõik pärit vanadest lavastustest.
«Nüüd me lihtsalt tuulutame neid. Ainult paar kostüümi on siin minu tehtud – näiteks Margit Saulepi kleit,» ütles lavastuse kunstnik Kustav-Agu Püüman.
Arne Mikk on Vanemuises lavastamas teist korda. «Paar aastat tagasi kutsuti mind siia «Bajadeeri» lavastama, mis oli minu elus üldse esimene operetilavastus,» märkis ta. «Ja nüüd taheti niisugust kava.»
Operetigala «Ah, ilma naisteta…» suurima sünnitusvalu tekitajaks nimetas lavastaja samal ajal valminud balletti «Pähklipureja».
«Ma väga tänan Jelena Karpovat, kes suutis ikkagi neli paari «Pähklipureja» kõrvalt siia varastada,» ütles ta.
Niisiis on Vanemuise väikese maja laval täna õhtul operetigala esietendusel ühtekokku kaheksa tantsijat, 30–33 lauljat koorist ja 12-13 solisti.

Vanemuine toob lavale operetihitid
• Täna õhtul esietendub Vanemuise väikeses majas Arne Miku lavastatud operetigala «Ah, ilma naisteta », mis koosneb tuntud operettide populaarsematest laulunumbritest.
• Dirigent on Lauri Sirp, kunstnik Kustav-Agu Püüman (pildil), valguskunstnik Andres Sarv ja koreograaf Jelena Karpova.
• Solistid Merle Jalakas, Laili Jõgiaas, Siiri Koodres, Valentina Kremen, Karmen Puis, Margit Saulep, Ave Terasmaa, Märt Jakobson, Tõnu Kattai, Mati Kõrts, Taisto Noor, Jan Oja, Urmas Põldma, Aare Saal, Jaan Willem Sibul ja Rene Soom.

10.12.2004