Loe

Lavamäng, mida kõigil tuleb kuulata südamega

Kristel Kossar, Postimees

Kristel Kossar, Postimees

Lugu jäisest Lumekuningannast kuulub kahtlemata muinasjutuklassika kullafondi, seda nii taani muinasjutuvestja Hans Christian Anderseni kui ka vene jutustaja Jevgeni Švartsi versioonis. Viimase näidendiks kirjutatu kujundas mitme põlvkonna laste kultusnäidendiks ETV oma samanimelise telelavastusega, Ülle Kaljuste karge ilu absoluudina nimirollis.

Väärt laulud

Kui lisada veel Lembit Ulfsaki kehastatud Salanõunik oma ai-vara-vai-lauluga ning teised Tõnu Naissoo kirjutatud laulud Ott Arderi sõnadele, sättisid just need tarviliku kirsi toonasele tordile. Samade lauludega pikitud Jevgeni Švartsi «Lumekuninganna» lavastas kahe aasta eest draamateatris Ivo Eensalu ja nimiosas säras Merle Palmiste.

Lumekuninganna lugu on tippnäitlejaid köitnud varemgi – Draamateatris 31. detsembril 1959 etendunud tükis oli Lumekuninganna Inna Taarna, Kaj Salme Reek ning väike röövlitüdruk Ita Ever.

Mäng Anderseniga

Dream-team’i paneb välja ka Vanemuine tänavutalvises lavastuses – kuidas teisiti võiks veel tituleerida kooslust helilooja Olav Ehala ja libreto autor Leelo Tungal. Vanemuise Lumekuninganna muusikalis-sõnalisi krutskeid täis laulud tuleks kahtlemata kokku võtta ja plaadile panna.

Helilooja Olav Ehala ütles, et plaadistada tahaks ta Lumekuninganna laule kindlasti. «Just Leelo Tungla laulutekstid inspireerisid mind selle muusika loomisel kõige enam,» kõneles ta. «Need on Leelole omaselt sellised kaunid ja südamlikud, aga ka väga teravmeelsed.»

Lugu ise, mis end teatrisaalis väikeste vaatajate silme all lahti kerib, on tuttav – kiusliku moori kõverpeeglikillust pimestatud Kaj jätab oma väikse sõbranna Gerda ja vanaema ning läheb ühes Lumekuningannaga tolle jäisesse lossi. Nukker Gerda siirdub pikale teekonnale teda otsima ning lõpuks võidab hea sõbra sõna võõra jäise väe.

Üks võimalus muinasjuttu esitada on seda laval mängida; mängida kui üht vahvat ja põnevat, teinekord kurbagi mängu. Vanemuislased mängivad ning Rosita Raua kujundus laseb lapsvaatajal mängumaailma siseneda parimal võimalikul moel.

Häid osatäitmisi on üksjagu – Liisi Koiksoni kaunikõlaline Gerda ning Siiri Koodrese Lumekuninganna, Valentina Kremeni jõuline Röövliemand, Merle Jäägeri koomilisest moorist ja Alo Kurvitsa Varesest kõnelemata, ning Vanemuise ooperikoor, kes suurepäraselt mängu sulandub.

«Mina jäin lõpptulemusega väga rahule,» kinnitas ka helilooja. «Eriti tahaksin kiita koori, orkestrit ja dirigenti, samuti kontsertmeister Ele Sonni.»

Dirigent Toomas Vavilov ütleb, et tajuda selja taga saalitäit hiirvaikselt kuulavaid lapsi on parim, mis sellisel etendusel dirigendile osaks võib saada. «Lastel on hea sündida maailma, kus neid ootab ees Olav Ehala muusika,» tõdes ta.

Lasteetendus «Lumekuninganna»

Helilooja Olav Ehala Libreto Leelo Tungal Lavastaja Andres Dvinjaninov (Eesti Nukuteater) Muusikaline juht ja dirigent Toomas Vavilov Osades: Martin Kõiv, Laura Peterson, Liisi Koikson, Alo Kurvits, Merle Jääger, Karmen Puis, Kaire Vilgats jt Esietendus 25. novembril teatris Vanemuine

07.12.2006