Loe

Laval keerleb elu kiirsõidutempos

Raimu Hanson, Tartu Postimees

Raimu Hanson, Tartu Postimees

Itaallane Gioachino Rossini oli vaid 18-aastane, kui Veneetsias esietendus tema esimene ooper, ka muusikaliseks farsiks liigitatud «Abieluveksel», mis nüüd tuleb Vanemuise mängukavasse.

Taisto Noore lavastuses liigub «Abieluveksli» kahes lühikeses vaatuses tegevus edasi nii kiiresti, et lavastaja kõrvutas seda Tallinna–Tartu maanteega. Vastupidiselt surmateeks nimetatud liiklussoonele ei saa aga lavastuses keegi surma, kuigi mängus on jahipüss ja mõõk.

Farsi põhitegevus

«Abieluveksli» põhitegevus algab sellest, et inglasest kaupmees Mill saab kanadalasest kolleegilt Slookilt kirja, kus viimane teatab kavatsusest leida endale Euroopast naine. Mill otsustab Slookile anda naiseks oma tütre Fanny, kes aga armastab noort Edoardo Milforti.

Armunud paar otsustab ülemteener Nortoni ja teenijanna Clarina abiga kasuahnet kaupmeest ninapidi vedada. Millile külla saabunud Slook osutub aga ootamatult suuremeelseks. Kogu selle jantliku tegevuse esitavad lauljad kahe sajandi vanuses helikeeles, kuid sulaselges eesti keeles.

Bariton Atlan Karp

Milli osas astub publiku ette Sibeliuse akadeemia magistrant Atlan Karp. 34-aastasel lauljal tuleb kehastada poole vanemat meest, kusjuures habe on talle kleebitud, kuid parukat ta ei kanna – tema enda lokkis juuksed on kammitud koomiliseks soenguks.

Karp laulab ka mullusel hooajal Vanemuises esietendunud Mozarti ooperis «Võluflööt». Magistriõppe viimane laulueksam on noorel baritonil tehtud, kirjalik töö Eesti baritonidest saab punkti ilmselt sel sügisel.

«Abieluveksli» lava ja kostüümid on kujundanud vabakutseline teatrikunstnik Marge Martin, kelle lavakujundustest on Vanemuises varem vaatajate ette jõudnud mullu esietendunud «Sekstett à la carte».

Kui mõni ooperisõber käis «Abieluveksli» etendusel viis aastat tagasi Estonias, tuleb talle nüüd Vanemuise mängukavasse jõudva muusikalise farsi lavapilt ja tegevustik tuttav ette. Lavastus näeb enam-vähem samasugune välja, sest mõlema kunstnik oli Marge Martin ja lavastaja Taisto Noor.

Laval on tänapäevane mööbel ja kasutusel on mobiiltelefonid. Eelmine «Abieluveksel» Vanemuises aastal 1985 üritas olla noore Rossiniga samas ajas.

«Abieluveksel» • Gioachino Rossini (1792–1868) muusikaline farss «Abieluveksel» esietendub Vanemuise väikeses majas 30. septembril. • Lavastaja Taisto Noor, muusikajuht ja dirigent Lauri Sirp. • Kunstnik Marge Martin, valguskujundaja Andres Sarv. • Laulavad ja mängivad Atlan Karp (kaupmees Mill), Merle Jalakas või Kristina Vähi (Fanny), Roland Liiv (Milfort), Taavi Tampuu (kaupmees Slook), Märt Jakobson (ülemteener Norton), Karmen Puis (teenijanna Clarina), Helen Hansberg, Meelis Hansing ja Endel Kroon (majateenijad). • Kaastegev Vanemuise sümfooniaorkester.

28.09.2006