Loe

Läti eestlasest näitleja tuleb Vabaduse festivalile

Raimu Hanson, Tartu Postimees

Alanud nädala teisel poolel tuleb Vanemuise kutsel Tartusse kolm teatritruppi – Gruusiast, Soomest ja Lätist –, et anda koos tartlastest lavajõududega Vabaduse teatrifestivalil ühtekokku viis etendust. Esimesena on kavas Valmiera draamateatri «Lõhnavad seened», kus teiste hulgas astub vaatajate ette eestlasest näitleja Jaanus Johanson.

Üle-eelmise sajandi teisel poolel lätlaste maale kolinud esivanematega Jaanus Johanson on sündinud Riias 19. aprillil 1956. Kuigi elanud ja töötanud kogu elu Lätimaal, on tema eesti keel nii hea, et peale teatritöö on ta ka tuntud tõlkijana. Ta lõpetas aastal 1978 Riias lavakunstikooli ja on sellest ajast saati töötanud Valmiera teatris.

Keelatud näidend

«Lõhnavad seened» on lavastanud Mārtiņš Eihe, esietendus oli detsembris 2015. Gunārs Priede kirjutas näidendi aastal 1968. «See oli nõukogude ajal keelatud ja lavastati esimest korda 1988. aastal,» ütles Johanson.

Hooajal 2015/2016 parimaks väikese saali lavastuseks Lätis tunnistatud «Lõhnavad seened» on seoses Vabaduse festivaliga taas mänguküpseks viimistletud. Tartus mängitakse küll läti keeles, kuid võimalik on kuulata tõlget eesti keelde.

Valmiera ei asu Tartust kuigi kaugel. Seepärast võib Johansoni mõnigi kord kohata Emajõelinnas. «Olen üritanud, kui on olnud võimalik proovidest vabaneda, käia Eestis draamafestivalil. Mõnel aastal olen näinud mitut etendust,» ütles ta. «Mõnikord käime Tartus ka niisama.»

Kas Vabaduse festivalil on aega vaadata teisi lavastusi? «Jah, ma loodan neid vaadata,» vastas Johanson. «Mul õnnestus see aeg võtta endale vabaks.»

Vabaduse festival

Vanemuine on kavandanud Vabaduse festivali selleks, et teatrikunsti vahendusel rääkida vabadusest: vabaduse saavutamisest, kaotamisest ja taasleidmisest, aga ka vabaduse jõust ja haprusest, riigi ja inimese vabadusest, sisemisest vabadusest ja mõttevabadusest.

Valmiera draamateatri etendusele neljapäeval Sadamateatris järgneb reedel Vanemuise väikses majas Soome teatrirühmitise Sadsongskomplex:fi lavastus «Kurvad laulud Euroopa südamest» (teksti autor Kristian Smeds, lavastaja Jari Juutinen, vaatajate ees Liisa Sofia Pöntinen).

Laval on Fjodor Dostojevski romaanil «Kuritöö ja karistus» põhinev armastuslugu sellisena, nagu seda näeb Raskolnikovi armastatu Sonja, kellest olude sunnil on saanud prostituut. Etendus on soome keeles, inglis- ja eestikeelsete tiitritega.

Samal õhtul saab suures majas vaadata Vanemuise lavastust «Beatrice» (lavastaja Ain Mäeots).

Laupäeval on sealsamas mängukavas Tbilisi Vabaduse teatri esituses Bertolt Brechti «Kaukaasia kriidiring» (lavastaja Avtandil Varsimašvili). Etendus on gruusia keeles, eestikeelsete tiitritega.

Festivali viimane etendus on Vanemuiselt samuti laupäeval Sadamateatris: Max Frischi must komöödia «Härra Biedermann ja tulesüütajad» (lavastaja Ain Mäeots), mis on veel üsna värske, sest esietendus oli 5. mail.

(Tartu Postimees, 14.05.2018)

14.05.2018