Loe

Lastemuusikal Sipsikust nõuab eneseületust ja suuri kulutusi

Raimu Hanson, Tartu Postimees

Kes küll ei teaks Sipsikut! On ju temast kirjutatud raamat, joonistatud film, koostatud näitus, salvestatud heliplaat. Nüüd tuleb ta Vanemuises vaatajate ette. Rõõmuks lastele ning ehk ka abiks teatrile pingelise eelarve täitmisel.

«Sipsiku» lavastab Maria Annus muusikalina Eno Raua raamatu ja Edgar Valteri piltide põhjal. Lavastust looma tõukas Ewert Sundja muusika samanimelisele animafilmile, mille lauludele lisaks on nüüd laval sama helilooja uudisloomingut. Kaashelilooja ja orkestratsioonide autor on Tauno Aints.

Igaühel oma roll

«Lavastus on kujunenud paljude inimeste koostöös, sest muusikal koosneb ju paljudest osistest,» ütles lavastaja. «Igaühel on oma roll ja kõik kokku on suur sümbioos.»

Raamatulugudest on Maria Annus ja dramaturgina tegutsenud Priit Strandberg teinud lavale sobiva valiku. Sealjuures tuli kirjaniku paari-kolmeleheküljelistesse tekstidesse kirjutada juurde ühte ja teist. «Näiteks mainitakse raamatus kassi ja koera ühe lausega, lavastuses on neil aga kaks stseeni,» ütles lavastaja. «Oleme Eno Raua mainitud tegelasi fantaseerinud mahukamaks, tekitanud nende ja peaosaliste vahel konflikti või dialoogi või ühismängimist ja -laulmist.»

Lugu tuli ka visuaalselt paisutada, et see sobiks muusikalina suurele lavale. «Kunstnik Iir Hermeliin lõi lavapealse maailma, kus saame paralleelselt kujutada tegelaste argipäeva ja nende seiklusi fantaasiamaailmas,» lisas Maria Annus. Lavastajana jälgis ta hoolikalt, et värvikireva lavategevuse juures ei kaoks peategelaste Anu ja Sipsiku omavaheline side ja usaldus. «Eno Raua lugudes ja ka laval kogeb ja õpib Anu tänu Sipsikule midagi uut, olgu selleks julgus, ausus, üksinduse ja pimedusega hakkama saamine või ujuma õppimine. See on Anu suureks saamise lugu, teekond, kus Sipsik teda toetab ja julgustab,» lisas lavastaja.

Maria Annus on ka varem lavastajana toimetanud, kuid nii suurt tükki ei ole ta seni ette võtnud. Ta tunnistas, et näeb praegu teatritegemist hoopis uuest vaatenurgast, iga päev lisab midagi õpetlikku ja pakub eneseületust.

«Sipsiku» selle hooaja kõigi 13 etenduse peaaegu kõik piletid on broneeritud-müüdud. Mida arvab sellest lavastaja? «Eriti ei imesta, see on ju omamaine tüvitekst,» lausus ta. «Paratamatult võivad esimese hooga piletid otsa saada, aga järgmise hooaja piletite müük algab varsti. Plaanime seda mängida täpselt nii kaua, et kõik soovijad saaksid vaatamas käia.»

Kuueaastase lustliku ja suure fantaasiaga Anu osas on laval Saara Pius. Ta on varemgi muusikalides kaasa teinud, näiteks Vanemuise «Kaunitaris ja koletises», ja samuti osalenud lastelavastustes. «Olen oma elus mänginud rohkem lapsi kui täiskasvanute rolle,» nentis ta. «Sipsiku» multikas on Saara Piusil nähtud ja raamat loetud, sest tal on kaks last. Tütar on muide sama vana kui Anu.

Sipsiku rollis Kaarel Targo esitab laval kaks soolo- ja Anuga koos samuti kaks laulu. Tema häält on kuulda ka peaaegu kõikides teistes muusikali numbrites, kus tarvitatakse koori ja solistide häälepaelu. Mitmeski lastelavastuses osalenud näitlejal ei ole triibulise nukuna vaatajate ees olla lihtne, sest ruumi tajumine oma kehaga on tal raskendatud. Ta juhib enda ees Sipsikut, aga täpselt ei näe, mida nukk näeb, ja peab kogu liikumise lihastesse harjutama. «See on peaaegu nagu koreograafia tegemine,» ütles Kaarel Targo. «Mul peavad olema kõik liigutused täpselt teada. Ma ei saa kuigi palju ringi vahtida, sest olen nuku taga peidus, kuigi paistan ka natuke välja.»

«Sipsikus» osaleb näitlejate ja solistide kõrval Vanemuise ooperikoor, sümfooniaorkester ja bänd. Suure lavastuse valmimine nõuab palju raha, umbes 50 000 eurot. Seda on siiski vähem mõne teise muusikali lavale toomisest.

Raha ja piletid

«Võrreldes teiste žanritega on muusikalavastus kindlasti kulukam,» kommenteeris Vanemuise juht Kristiina Alliksaar. «Seda mõjutab ennekõike osalejate arv lavastuses. «Sipsiku» täpsed väljatoomise kulud selguvad pärast esietendust, kui kõik arved on käes.»

Lavastuse kõigi 13 etenduse pääsmete broneerimise-müümise kohta märkis Alliksaar, et tal on alati hea meel, kui repertuaaris on lavastusi, mis publikule korda lähevad. «Maikuus tulevad müüki teatri uue hooaja piletid ja siis on võimalus ka neil, kes praegu veel ei jõudnud, soetada «Sipsiku» piletit,» sõnas ta.

Kui palju on loodetud sellest lavastusest tuge Vanemuise tänavuse aasta pingelisele eelarvele? «Täpselt sama palju, nagu igast uuslavastustest läbi aastate, sest teatri eelarve on alati pingeline,» vastas ta. «Teater on loominguline asutus ja lavastusi ei valita repertuaari eelarve täitmise pärast, vaid loomingulistel kaalutlustel ja heas usus, lootes, et meie ühine parim pingutus läheb ka publikule korda.»

(Tartu Postimees, 17.02.2023)

17.02.2023