Loe

Lastelaulude plaadid koguvad menu

Esme Kassak, Postimees

Esme Kassak, PostimeesKui vanasti oli pea ainsaks lastelauludega plaadiks «Entel-Tentel», siis tänapäeval on valik palju kirjum. Ainuüksi lõppeva aasta kahe viimase kuuga on lastemuusikat jagunud ligi kümnele helikandjale.

Siin toodud plaatidest on pooled ilmunud sel aastal, teised üldjuhul viimase paari aasta jooksul. Hinded on viiepallisüsteemis nii lapsevanemailt kui ka lastelt. Hindeid panid kahe kuni viie aasta vanused mudilased, kellest kõige noorem oli aasta ja kaheksakuune.
Kuna ka lasteplaate on eri vanusele, siis vähemalt paari puhul oli tunda, et päris väikestele need ei sobi.

«Lumekuninganna»

Teater Vanemuine (2008), esinevad Liisi Koikson, Andero Ermel, Merle Jääger jpt.
Paar aastat tagasi lavale jõudnud muusikali lood näikse eeldavat ka etenduse nägemist. Paariaastase ja nooremagi põnni jätavad lood veel külmaks, samas kui suurematele peaks plaat täiesti meelepärane olema, eriti kui muinasjutu taust ka teada. Tore kuulamine ka lapsevanemale, eriti talvisel ajal, vahest vaheldus jõuluplaatidelegi.

Lapse punktid 3
Täiskasvanu punktid 4

—————————–

«Vinge sajajalgne»

MTÜ Lauluaed (2008), esitavad Lauluaia lapsed.
Plaadil kõlavad omapärased ja vahvad putukalaulud, millega kaasas minimultikatega DVD samadele lugudele. Tundub, et natuke suuremale lapsele on need laulud põnevamad kui paariaastasele. Aasta ja kaheksakuust last hirmutas pildiline «Rohutirts
James», nii et «Sääsevampiiri» jätsime igaks juhuks vahele. Vanemad mudilased peaksid aga leidma terakese huumorit, hariv on samuti.

Lapse punktid 3
Täiskasvanu punktid 4

—————————–

«Jõulueelne saladus»

Meero Muusik (2008), esitavad Meero Muusiku laululapsed, kaasa teeb Merlyn Uusküla.
Sel Meero Muusiku jõuluplaadil kuuleb vaid uusi laule, mis loodi möödunudaastase jõuluturu konkursi raames. Plaadile on võimalik lisaks tellida laulik. Kuigi täiesti uued laulud, on need kiiresti omaks võetavad – soojad ja armsad nagu jõuluajale kohane. Laulud jutustavad tervest detsembrikuust, taustaks jõuluootus.

Lapse punktid 4
Täiskasvanu punktid 5

—————————–

«Tabatinna»

SP Muusikaprojekt (2006), esitavad Meero Muusiku laululapsed.
Meero Muusikuga koostööd tehes on üha enam hakanud esile kerkima laulude kirjutaja Riine Pajusaar. Tema paari aasta taguse «Tabatinna» lood kõlavad Meero laululaste esituses armsalt ja kaasakiskuvalt. Muusikatunnis käivale lapsele ja lapsevanemale mõjub lihtsa saatega väikese laulugrupi sisselauldu igati armsalt ja koduselt. Lastele need lood meeldivad.

Lapse punktid 5
Täiskasvanu punktid 5

—————————–

«Head lapsed need kasvavad lauluga»

Eesti Raadio (2005), Olav Ehala, esitavad Eesti Raadio laululapsed.

Lapse punktid 4
Täiskasvanu punktid 5

«Kuula ikka väiksemat»

Eesti Raadio (2004), Märt Hunt, esitavad Eesti Raadio laululapsed.

Lapse punktid 5
Täiskasvanu punktid 5

Enamikku raadiolaste plaate võib pidada kõige ehedamaks jätkuks «Entel-Tentelile», lihtsalt võimalused on moodsamad ja paremad. Tore on kuulda uuemate seas ka vanu armsaid lugusid uues, värskes esituses. Ühe tuuriga saab pea igalt raadiolaste plaadilt kätte erinevad teemad, alustades kodulauludega ja lõpetades jõulude ja talverõõmudega. ERi laululaste plaatide trump on professionaalne orkestrisaade, mida tavaline laulustuudio endale lubada ei saa. Pilkupüüdvad on Heiki Ernitsa illustreeritud ümbrised. Olav Ehala lugude plaadilt on vahva leida «Nukitsamehest» tuttavad «Vitsalaulu» ja «Valulaulu». Märt Hundi laulude plaadilt paistavad lapsele hästi meeldivat lood loomadest. Kaasa rõkkama paneb kõik, mis häälelt eristub, olgu see kanade kaagutamine või lihtne jaa- või hurraa-hüüe. Kõigile raadiolaste plaatidele võiks rahumeeli kvaliteedimärgi kleepida.

—————————–

«Detektiiv Lotte»

Teater Vanemuine (2008), esinevad Gerli Padar, Robert Annus, Veikko Täär, Maria Soomets, Aivar Tommingas jpt.

Lotte-laulud on toredad kuulata ka ilma etendust nägemata, meeldivad nii endale kui ka lapsele. Kaasakiskuv rütm ja vahvad lood panevad ligi kaheaastase tirtsu jala juba esimestest taktidest tatsuma. Endas üles äratatud laps leiab sooje sõnumeid headusest, tuletades meelde seiku oma lapsepõlvest. Gerli Padar, kes on ka ise ema ja kelles väike tüdruk ikka veel alles, sobib rolli imehästi. Kuigi oma värskuses vajavad Lotte-laulud veel harjumist, on see suurepärane lisa nii pikalt valitsenud Katrin Karisma Pipile.

Lapse punktid 5
Täiskasvanu punktid 5

—————————–

«Väikese lapse laulud» osad 1 ja 2

Ajakirjade Kirjastus 2006 ja 2008, 1. plaadil esinevad Ave Kumpase laululapsed, 2. plaadil esinevad Kadri Silm, Madli Silm, Laura Kumpas.

Plaatidega on kaasas laulikud, mis pole varustatud mitte üksnes nootide, vaid ka kõikvõimalike juhenditega, kuidas lapsi muusikalisse tegevusse kaasata. Ligi poolsada lugu kummalgi plaadil katavad mitmeid teemasid, andes ideid nii mängudeks kui ka unelauludeks. Laulud on hea tempoga, justkui mõeldudki rohkem liikumiseks ja lihtsaks kaasalaulmiseks. Just väikesed lapsed paistavad selliseid rõõmsaid ja rütmikaid laule nautivat, olgu need siis laste või mõne rokkbändi esituses.

Lapse punktid 4
Täiskasvanu punktid 4

—————————–

«Kodus kõik on kõige parem»

Eesti Rahvusringhääling (2008), esitavad Eesti Raadio laululapsed.
Kodulaulude plaadi võiks vabalt ka mõnele vanemale muusikasõbrale, miks mitte vanavanematele kinkida. Vanad kaunid laulud uute laulusõprade esituses toovad meelde omagi lapsepõlve: «Sulle, emake» on tuttav «Entel-Tenteli» kogumikultki, lood «Mu koduke on tilluke» ja «Kevademarss» meenuvad mitmest koolilaulikust. Armas on siit leida ka Arderi ja Rannapi «Pisikese puu». Plaadil on igati õigustatud koht koduses lastemuusika valikus.

Lapse punktid 4
Täiskasvanu punktid 5

—————————–

«Kõige suuremad sõbrad»

ETV (2006)
Sõna otseses mõttes nii suurtele kui väikestele mõeldud plaadil kuuleb laule ammustest lastesaadetest, nagu näiteks «Kõige suurem sõber» ja «Hei, pöialpoisid». Viimased paistavad meeldivat ka paariaastasele plikatirtsule. Valik on tõeliselt lai ning «uuema aja» lapsed leiavad siit omagi lemmiku, Buratino laulud (eraldi on välja antud ka «Lemmikbändi kogumik»). Et paljudes lugudes kõlab lastekoor taustaks ja aeg-ajalt kostab vahvaid eristuvaid häälitsusi, siis võtab televisiooni osas õnneks alles veel esimesi samme tegev plika lood omaks küll. Plaate testinud laste lemmik.

Lapse punktid 5
Täiskasvanu punktid 5

—————————–

«Väike küünal sära»

Meero Muusik (2006), esitavad Meero Muusiku laululapsed.
Need jõululaulud kõlavad üsna sarnaselt «Tabatinnaga», peamine vahe ongi temaatikas. Valikusse kuuluvad nii tuntumad lood eesti autoritelt, traditsioonilised jõululaulud, aga ka teoseid Riine Pajusaare helisulest.

Lapse punktid 4
Täiskasvanu punktid 5

—————————–

«Hiirte tants»

TopTen (2008), Kaari Sillamaa laululapsed esitavad Kersti Kuuse loomingut.
Rõõmsa kujundusega plaadil teeb teiste mudilaste hulgas oma võimaliku laulukarjääriga algust Mait Maltise pisipõnn. Lood on lõbusad, lapselikud ja armsad. Tore kuulamine nii lapsele kui täiskasvanule.

Lapse punktid 5
Täiskasvanu punktid 5

Kommentaarid

Tauno Kadak
Lasering, kaupluse juhataja

Jõulude lähenedes müüvad arusaadavalt kõik plaadid paremini. Välja võiks siiski tuua, et eesti muusikat ostetakse tavapärasest rohkem, samuti lasteplaate. Eks oma osa mängib ka asjaolu, et enne jõule ilmub väga palju uusi (eesti) plaate, sh ka lasteplaate.

Reeglina jääb lasteplaatide osa kogumüügist marginaalseks ja meie müügitabelisse (top 25) ükski lasteplaat naljalt ei pääse. Hetkel siiski üks oluline erand on – «Detektiiv Lotte», mis on eelmise nädala seitsmendaks ostetud plaat meie poodides. Eks seda toetab nii Lotte kaubamärk kui ka käimasolevad muusikalietendused.

Vanematest lasteplaatidest müüvad endiselt hästi Musamari plaadid, legendaarsed «Onu Remuse jutud», «Entel-Tentel» ja eesti vanade lastelaulude seeria.

Kamila Varvas
Tallinna kaubamaja, spordi- ja noortemaailma osakonnajuhataja

Tänavu ilmunud uutest plaatidest on kaubamaja müügiedetabelis esikoha saavutanud «Detektiiv Lotte». Teine koht kuulub samuti uuele plaadile «Hiirte tants», kus esitatakse erinevaid lastelaule.

Varem ilmunud laste jõuluplaatidest on tänavu kõige populaarsemad Musamari «Midagi head», «Päkapiku jõululaul» ja «Jõululaulud lastele».

13.12.2008