Loe

Laste ette tuleb muusikaline muinaslugu

Tartu Postimees

Nii kui jõulud endast märku annavad, hakkab Pikapäkk võtma vitamiine, et talle kasvaks korralikult pikk nina ja suured kõrvad – sellised, mida lapsed näeksid ka tagumistest ridadest.
Niimoodi rääkis Vanemuise suure maja laval ringi sebiva päkapikulaadse olevuse kohta Laili Jõgiaas, kes lasteooperis «Talvemuinasjutt» täidab Pikapäka osa. «Pikapäkal on kandev roll – kogu aeg tassib midagi,» lisas ta. «Ega see lihtne ole, raskem veel kui laulmine.»
Tassida tuleb muu hulgas jäätist, et Memmele (Valentina Kremen) ja Taadile (Taisto Noor) lumest võluväel tekkinud tütart Helbekest soojal ajal turgutada.

Vahelduseks lustakat

Eugen Kapi muusika ainetel ja Tõnis Kõrvitsa seatud lasteooperis astub vaatajate ette Helbekese osas Merle Jalakas.
«Mulle meeldib lasteetendusi teha, sest mul on lapsed ja lapsemeelsus on mul endal sees olemas,» ütles ta. «Väga mõnus on vahelduseks tõsistele asjadele teha midagi lustakat.»
Helbekese suurim sõbranna on vaeslaps Juta (Siiri Koodres), kes elab oma kurja ja õela tädi juures. Juta tädi osas on Karmen Puis, kes peab kurja inimese mängimist hea inimese kehastamisest huvitavamaks. «Tavaelus ei saa kurjust endale lubada,» ütles ta muheldes.
Lisaks vanemuislastele osaleb lasteooperis Vanemuise tantsu- ja balletikooli õpilasi ning Miina Härma gümnaasiumi lastekoori lauljaid.

Ootamatu ülesanne

Täna esietenduv «Talvemuinasjutt» asendab «Lumekuningannat», mis oli jõululavastuseks välja kuulutatud tänavu kevadel. Libretisti vahetumise tõttu ei jõudnud Olav Ehala uudisteost vajalikuks ajaks lõpetada. «Lumekuninganna» esietendub uue kava kohaselt novembris 2006.
«Talvemuinasjutu» on lavastanud ja mängib ühtlasi Taadi osa Taisto Noor. Alguses tundus ülesanne lasteooper kiiremas korras vaatajate ette tuua tema sõnul natuke ootamatu ja pisut häiriv, aga sai ruttu omaseks ja armsaks.
Noore sõnul oli lavastuse valmimisel suurepärane kaasamõtleja Mare Tommingas, kes on «Talvemuinasjutu» kostüümide, lava- ja valguskujunduse autor. Koreograafia on loonud Rufina Noor.
Mullu tuli Vanemuises jõululavastusena välja rootsi koreograafi Pär Isbergi lavastatud«Pähklipureja», mida algaval detsembril on mängukavas neli etendust. 8. jaanuaril esitavad vanemuislased seda klassikalist balletti Peterburis Rimski-Korsakovi nimelises ooperi- ja balletiteatris.

Lasteooper
• Vanemuise suures majas esietendub täna kl 18 ühevaatuseline lasteooper «Talvemuinasjutt» Eugen Kapi muusika ainetel ja Tõnis Kõrvitsa arranžeeringus.
• Lavastaja on Taisto Noor, muusikajuht ja dirigent Anu Tali, dirigent Lauri Sirp.

30.11.2005