Loe

Lapsed õhutavad Gerli Padari indu

Raimu Hanson, Tartu Postimees

Vanemuise muusikali «Chess» naispeaosaline Gerli Padar tegi veel säravama osatäitmise «Sugaris», mis on jätkuvalt mängukavas. Nüüd tuleb ta lavale ka uues, kodumaise sisuga lastemuusikalis «Detektiiv Lotte».

Gerli Padar mängib koeratüdruk Lottet, kes ühes laulus selgitab detektiivitöö eesmärke ja põnevust: «Asjadel on rumal komme/ alatihti kaduda./ Kaotatud on prille, komme,/ kaob nii kirp kui madu ka!/ Nõnda palju salapärast/ juhtub päeval, juhtub ööl…/ Teadke, sõbrad: sellepärast/ detektiivid ongi tööl!»

Ühel päeval läheb Lotte koduõuelt kaduma tema isa Oskari (Aivar Tommingas või Leino Rei) äsja leiutatud suhkrumasin. Ja Lotte asub koos kassipoisist sõbra Brunoga (Robert Annus) värsketele jälgedele.

Lastele ja suurtele

Lisaks Robert Annusele tulevad vaatajate ette ka teised Vanemuise uued näitlejad Maria Soomets (ema Anna ja doktor Ave) ja Maarja Mitt (nimetu esimene jänes ja kass Betty) ning staažikamad vanemuislased.

Lastele laulmine ja mängimine erineb täiskasvanutele laulmisest ja mängimisest Gerli Padari meelest väga palju. Lapsed saalis aitavad saavutada õiget emotsiooni ja suuremat energiat, täiskasvanud vaatavad ja kuulavad teistmoodi.

«Laste vahetu reaktsioon, mille me neilt saame – ükskõik kas kilgete või oi-oi-hüüetena –, see kõik innustab meid laval,» ütles Gerli Padar.

«Detektiiv Lotte» muusika kirjutanud Priit Pajusaare sõnul erineb täiskasvanutele kirjutamine lastele muusika kirjutamisest eeskätt selle poolest, et heliloojal tuleb enda vastu olla nõudlikum.

Selle muusikali puhul ta kirjutas ja kustutas nii palju nagu ei iialgi varem viimase viie aasta kestel.

Näitlev laulja

Gerli Padari osatäitmisega on helilooja väga rahul. «Eestis on palju väga häid laulvaid näitlejaid, tema on aga väga hea näitlev laulja,» ütles Pajusaar. «Ma ei kujuta ette, et keegi teine Gerli asemel mängiks Lottet.»

Etenduses kõlab 15 laulu. Vanemuise äsja üllitatud «Detektiiv Lotte» CD on neist talletanud 10.

Esietendus CD-esitlusega
• Vanemuise suures majas esietendub 28. novembril kell 12 ja 18 «Detektiiv Lotte».
• Õhtuse esietenduse eel esitleb Vanemuise teater kaht CDd, millest ühel kõlab «Detektiiv Lotte» (pildil CD-karbi kaas) ja teisel novembris 2006 lavale
tulnud «Lumekuninganna» muusika.
• Kahevaatuselise lastemuusikali libreto autorid Janno Põldma ja Heiki Ernits, laulusõnad kirjutanud Leelo Tungal.
• Helilooja Priit Pajusaar, lavastaja Ain Mäeots, muusikajuht ja dirigent Tarmo Leinatamm, dirigent Lauri Sirp.
• Lotte osas Gerli Padar.

27.11.2008