Loe

Kunstliku viljastamise teema jõuab esmakordselt teatrilavale

Silja Paavle, Naisteleht

Vanemuise sügishooajal saab juba sel laupäeval publikuristsed Eesti näitemäng «Võrsed». Näidend pärjati Eesti Teatriagentuuri mullusel näidendivõistlusel esimese preemiaga ning selle autor on seni näitleja ja ilukirjanikuna tuntud Katariina Libe.

«Võrsed» on lavastus, mis hargneb lahti nüüd ja praegu. Selle keskmes on edukas naine, kes jõuab nii töisesse kui ka eraelulisse kriisi ning kelle elus kerkib veidi ootamatult üles lapsesaamise teema. Seda vaadeldakse Vanemuise uuslavastuses erinevate suhtemudelite kaudu, teiste seas ei välisteta ka pigem mittetraditsiooniliseks peetud kooselamise vorme. Kõike kroonivad peategelase (Ragne Pekarevi) valulikud eneseotsingud ja küsimustering, mis seostub lapse ilmumisega perekonnapildile.

Valusa probleemina tõstatub lastetuse teema, mille taga võib olla vabatahtlik otsus, orienteeritus karjäärile ja eneseteostusele, samas võib see olla ka sundvalik, karm reaalsus, igavesti pakitsema jääv hingehaav. Väärib märkimist, et tegu on esimese teatritükiga Eestis, mis käsitleb kunstliku viljastamise problemaatikat.

Lavalt jõuavad vaatajateni portreed meie ümber toimetavatest inimestest. See pakub ühtaegu nii tragikoomilist äratundmist, võimalusi kaasa ekselda sotsiaalsete suhete rägastikus kui ka igal ajastul nii hädavajalikku hingepidet.

«Võrsed» esietendub Sadamateatris laupäeval kell 19.

(Naisteleht, 19.10.2022)

20.10.2022