Loe

Kunagine lapsnäitleja «Madame Butterfly» dirigendipuldis

SLÕhtuleht

Vanemuise tänasel esietendusel «Madame Butterfly» seisab muusikajuht Hendrik Vestmann nagu kord ja kohus orkestri ees, ligi kolmkümmend aastat tagasi oli ta aga sama ooperi puhul laval, kehastades oma ema Silvia Vestmanni lauldud Cho-cho-sani väikest poega.
«Arvan, et väike Vestmann ilmus lavale nii kui ta kõndima hakkas,» pakub 1975. aastal Vanemuises esietendunud «Madame Butterfly» muusikajuht Endel Nõgene. «Kui ooper esietendus, oli poiss liiga väike. Ilmselt oli see 1976. aastal, alguses tegi seda rolli kellegi teise laps.»
Oma lavakarjääri aegu Cho-cho-sani väikse poja rollis oli Vestmann enda mäletamist mööda kolmeaastane. Vastu esietendust on nüüdne muusikajuht, endine osatäitja hinnanud «Madame Butterflyd» Puccini kõige liigutavamaks ooperiks, mis ka heliloojale endale kõige südamelähedasem – seda eelkõige õrna jaapanlanna kurva saatuse tõttu.
Kuidas aga muusikajuhil omaaegne roll ses liigutavas loos välja tuli, dirigent Nõgene ei mäleta. «Poiss jookseb ju korra lõpus, harakiri tegemise aegu ema sülle – see ju nii tavaline, laps lihtsalt tuleb. Aga seda küll, et mida väiksem on laps, seda parem. Esimese ja viimase vaatuse vahel on ooperis paariaastane vahe ja ega see laps tohigi suurem olla kui kolmeaastane.»
Erinevalt praeguse muusikajuhi osatäitmisest on tema ema loodud jaapanlanna roll vanemuislastele tänaseni mällu sööbinud. «Silvia roll on ikka kõigil meeles,» kinnitab Vanemuise raamatukoguhoidja Kuuno Otsus. «Silvia oli suur anne jumala armust.» Sama meenutab Nõgene: «Silvia laulis nimiosa ideaalselt ja minu meelest laulis ta kõik etendused, neid oli lõpuks kokku üle saja.» Too aegadetagune Ülo Vilimaa lavastus oli Nõgese hinnangul laineid lööv lugu ja võeti igal pool kenasti vastu, ka külalisetendustel Peterburis.
Täna esietenduva Giacomo Puccini ooperi «Madame Butterfly» lavastajaks on lätlane Guntis Gailitis ja kunstnikuks lätlanna Anita Znutina. Kunagist Silvia Vestmanni suurrolli laulavad nüüdses lavastuses Alla Popova või Julia Semjonova.

24.09.2004