Loe

Külajanti ilmestab itaalia ooper

Tartu Postimees

Kaks eesti talutütart ilmuvad vaatajate ette arglikult isa käsutäitjana – lavastaja Andrus Vaariku jutu järgi sama hästi kui eneseteadvusetud loomad – ning samal ajal kõlab Giuseppe Verdi ooperi «Nabucco» orjade koor.
Seesugused kontrastid on olulisel kohal homme Ülenurmel põllumajandusmuuseumi areenil esietenduvas Eduard Vilde külajandi «Vigased pruudid» uuslavastuses.
Lisaks lavastaja enda loodud muusikalises kujunduses leiduvate ooperimeloodiate ja Eesti taluelulise näidendi sisu kõrvutamisele saab vastandlikkust näha ka lavapildis. Kunstnik Riina Degtjarenko on aga kasutanud muidki vahendeid, et mängus nalja õhutada.
«Liina kujundus on kontrastis kogu ümbrusega, siin on kitši ja kämbi elemente, ja ka ooper on ju väga kämp žanr,» rääkis Andrus Vaarik.

Teiste tragöödia

Komöödia tekib Vaariku sõnul harilikult siis, kui vaadata teise inimese tragöödiat. «Ja eks neid kahte tütarlast tabab ju loo alguses tõesti tragöödia – nad peavad ootamatult mehele minema,» selgitas ta.
Miina (Helena Merzin) ja Leena (Piret Simson) on harjunud olema kuulekad käsutäitjad, teadvustamata ennast isiksusena. «Ma loodan, et selle lühikese loo jooksul õnnestub neil saada ennast austavateks ja oma väärtust tunnetavateks inimesteks. Ja see protsess on kindlasti naljakas,» rääkis Vaarik.
Naisnäitlejate lavapartnerid on Raivo E. Tamm, Riho Kütsar ja Janek Joost ning äsja kõrgema lavakunstikooli lõpetanud Jaak Prints, kes eelolevast hooajast töötab Vanemuises. Noore näitleja kehastada on Leena armsam Kärje Juhan.

Andrus Vaariku suvi

Vilde paljumängitud komejandi lavastuses on Andrus Vaarikul lisaks lavastaja ülesannetele tarvis täita ka Lipuvere leskperemehe Mardi osa.
Vaarik peab «Vigaste pruutide» pärast olema alates homsest kuni järgmise nädala neljapäevani järjestikustel õhtutel Ülenurmel. Alates eilsest kuni 14. augustini tuuritab tema osalusel mööda Eestit «Kitsa kinga» trupp.
Peale selle käis Vaarik kevade poole suve kaasas Kuldse Trioga kui Ivan Orav ning alles pühapäeval lõpetas ringireisimise padunaljaka «Klatšiga».
18. ja 19. augustil lööb ta aga kaasa komöödias «Kohtumine trompetis», mis etendub Saueaugu teatritalus.
Kas selline ülimalt suur hõivatus teatrisuvel ei tekita Vaarikule probleeme? «See suvi ei ole mulle probleem, see on väljakutse,» vastas ta naerdes. «Mulle meeldib tööd teha ja siiamaani on kõik sujunud.»
Puhata lubas Vaarik alates augusti lõpust kaks nädalat. Emajõelinnas võib teda näha kui mitte varem, siis 9. septembril, sest samal õhtul Tartus algava komöödiafestivali kava esimene etendus ongi «Vigased pruudid».

04.08.2004