Loe

Kratt on oma peremehe nägu

SLÕhtuleht

«Pesunäpikrati tegemine on krativalmistamise kõige lihtsam viis,» kinnitavad Vanemuise lastelavastuse «Kratimäng» kunstnikud Annika Aedma ja Kadri Karu. Et iga kratt on oma peremehe nägu, siis võib pesulõksukrati puhul kasutada kõikvõimalikke materjale, mis kodus leidub.
«Meie õpetus on vaid üks väga paljudest võimalustest, kuidas üks kratt võib välja näha,» sõnab Annika. Tema on koos Kadriga katsetanud mitut moodust, üks lustakam kui teine. Pesulõksu-pesunäpikratt on nende sõnul mitut moodi tarvitatav: peremees ise vaatab, kas eelistab oma kratti järje- või võtmehoidjana kurnata või hoopis pluusi küljes ehtena kanda. «Kuna kratt üks vara kokkutassija on, siis võib ta sama edukalt ka asju hoida,» pakub Annika.
Annikal ja Kadril on kratitegu nii käpas, et järjekordse edeva olekuga pesulõksutegelase valmistamiseks ei kulu rohkem kui 15 minutit. Algajatel võtab kratipusserdamine tõenäoliselt sutsu kauem aega, aga harjutada tasub: pärast tänast «Kratimängu» esietendust on kõigil väikestel teatrikülastajatel võimalik Tartu Sadamateatris kratte meisterdada ja soovi korral oma kratid võistluselegi panna. Võistlustöödest tehakse teatrimajja näitus, mis jääb üles kuni kevadeni.

23.10.2004