Loe

Kolm tenorit

Mart Kadastik, Postimees

Mart Kadastik, Postimees

Vähemalt 300 000 eestlast on kuulnud ja näinud Luciano Pavarottit laulmas. Nii palju Eesti televaatajaid jälgis 2006. aasta Torino olümpiamängude avatseremooniat. Noil hetkil ei teadnud keegi, et see jääb Itaalia ooperitähe viimaseks avalikuks etteasteks.

4. septembril, kaks päeva enne Pavarotti surma taasetendus Tartus Puccini ooper «Tosca», mille Mikk Mikiver oli toonud Vanemuise lavale 1995. aastal. «Tosca», eeskätt Cavaradossi aaria, on ka tükike Pavarotti identiteedist.

1995. aasta Vanemuise «Toscas» laulis Cavaradossi osa 35-aastane Vello Jürna, Itaalias koolitatud Eesti juhtiv tenor. Sel sügisel Jürnat enam polnud. Ei osatäitjate ega elavate kirjas. 12. juunil 2007 oli ta saanud infarkti.

Oletati, et Jürna südame murdis lahkumine Estoniast. Äraminek oli loomingulise kriisi tagajärg. Estonia pealavastaja Neeme Kuningas: «Kui oled olnud tippsolist, siis ei saa jääda teatrisse valvelauaametnikuks.»

Vello Jürna läks laotama asfalti. Enne surma jõudis ta laulule lähemale – Laulasmaa kooli huvijuhatajaks.

Me ei tea, mis juhtus laulja hinge ja häälega. Me ei tea paljutki. Näiteks seda, miks tuntud baritonist on saanud vanadekodus põetaja ning andekast sopranist alkohoolik. Ajastul, mil Liis Lassi iga pepupööritus on arvel, ei huvita Eesti ooperilauljate saatus kedagi.

Pavarotti puhul huvitas kõik. Abielulahutus ja abiellumine endast 34 aastat noorema assistendiga. Dieet. Tervis.

Oleks kohatu tahta, et ka Eestil oleks Pavarotti kaalu täht. Ent oma Kuusik või Krumm võiks meil ju olla. Ei ole. Ei saagi olla, kui peaosatäitja tasu etenduse eest on 625 krooni.

Vanemuises astus 4. septembril Cavaradossi rollis üles Leedu tenor artistinimega Kristian Benedikt. Kodanikunimega Vaidas Vysniauskas olnuks isegi Pavarottil raskem maailmas läbi lüüa.

Benedikt on 35-aastane. Ta sõitis Vilniusest kohale oma vana Chrysleriga. Auto tuli Tartus töökotta viia, sest õli lekkis. Leedu ooperilauljate pink – nagu korvpalliski – on sedavõrd pikk, et meile hääle ette andmiseks ei pea olema superstaar.

Benedikt laulis hästi, kuid vähemate emotsioonidega kui 35-aastane Jürna. Võib-olla oskab ta end professionaalsemalt säästa.

Cavaradossi hukatakse etenduse lõpus. Cavaradossi usub, et mahalaskjad üksnes teesklevad hukkamist. Tegelikult on neil tõsi taga.

Vähesed ooperid jätavad tenori ellu. Algul hukkuvad nad mängult, seejärel vokaalselt, siis moraalselt, lõpuks päriselt. Kuidas hoida lauljaid? 

08.09.2007